Huda blamaža ameriške vlade: novinar slišal tajne načrte napada na Jemen
25. mar. 2025 7:28 Osveženo: 8:19 / 25. 3. 2025


Podpredsednik JD Vance in obrambni minister Pete Hegseth sta sodelovala v zaupnem pogovoru, v katerega so nehote povabili še novinarja.
Washington pretresa razkritje, da je bil novinar revije Atlantic nenamerno dodan v nezaščiten skupinski klepet, v katerem so za nacionalno varnost pristojni predstavniki ameriške vlade načrtovali enega izmed napadov na Jemen. Bela hiša je incident potrdila, predsednik Donald Trump pa zagotavlja, da ohranja polno zaupanje v svojo ekipo.
Odgovorni urednik revije Atlantic Jeffrey Goldberg je v ponedeljek razkril, da je bil sredi marca vključen v skupino na aplikaciji za sporočanje Signal, v kateri naj bi bila med člani tudi podpredsednik JD Vance in obrambni minister Pete Hegseth, poročajo tuje tiskovne agencije.
Povabilo za včlanitev naj bi mu poslal svetovalec Bele hiše za nacionalno varnost Mike Waltz.
Pri tem je imel približno dve uri pred samim napadom vpogled v zaupne vojaške načrte za napade na hutijevske upornike v Jemnu, vključno s paketi orožja, tarčami in časovnico. Goldberg tovrstnih podrobnosti v svojem prispevku ni razkril.
Tako Vance kot Hegseth sta bila v sporočilih nejevoljna nad Evropo, ki da jo ZDA spet rešujejo z napadi na hutijevce. Oseba s prikaznim imenom S M - morebiti Trumpov svetovalec Stephen Miller - je ob tem poudaril, da bi ZDA morale na račun sprostitve plovnih poti uživati dodatne gospodarskih koristi.
Medtem ko je bil Goldberg sprva skeptičen, ga je v resničnost podatkov prepričalo poročanje o napadih. Kmalu zatem je zapustil 18-člansko skupino, katere del sta bila sodeč po seznamu udeležencev tudi državni sekretar Marco Rubio in direktorica obveščevalnih dejavnosti Tulsi Gabbard.
Novinar ob odhodu iz skupine ni postavljal vprašanj glede njegove prisotnosti v njej.
Tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Brian Hughes je potrdil, da se zdi vsebina pogovorov pristna, in naznanil notranjo preiskavo incidenta.
Razkritje je sprožilo val kritik med demokrati in zaskrbljenost tudi pri več republikancih.
Vodja senatnih demokratov Chuck Schumer je menil, da gre za enega najbolj osupljivih primerov uhajanja vojaških obveščevalnih v "zelo, zelo dolgem času".
Predsednik Trump je v ponedeljek sporočil, da ni seznanjen s člankom v reviji Atlantic. "Nič ne vem o tem. Prvič slišim za to," je dejal novinarjem.
Bela hiša je medtem sporočila, da so bili "napadi na hutijevce izjemno uspešni in učinkoviti".
"Predsednik Trump ohranja polno zaupanje v svojo ekipo za nacionalno varnost, vključno s svetovalcem za nacionalno varnost Mikeom Waltzem," je v izjavi zapisala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.
ZDA so nedavno obnovile napad na Jemen, potem ko so hutijevci spričo izraelskih kršitev dogovora o prekinitvi ognja v Gazi zagrozili z novimi napadi na ladijski promet.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke