Revija Reporter
Svet

HRW: Indijkam v psihiatričnih bolnišnicah se godi "slabše kot živalim"

STA

3. dec. 2014 15:39 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Duševno motene ženske in dekleta v Indiji, ki pristanejo v psihiatričnih institucijah, so pogosto prikrajšane za osnovno higieno ter jim grozi fizično in spolno nasilje. Vladni podatki so pogosto nejasni in zamegljujejo dejanske razsežnosti problema, ki je alarmanten, v poročilu opozarja organizacija Human Rights Watch (HRW).

Poročilo nosi naslov "Z njimi ravnajo slabše kot z živalmi: Zlorabe žensk in deklet s psihosocialnimi motnjami in motnjami v duševnem razvoju v institucijah v Indiji". V njem je podrobno predstavljeno življenje 52 duševno motenih žensk v šestih različnih mestih v Indiji v obdobju med decembrom 2012 in novembrom letos.

Poročilo razkriva, da te ženske živijo v izredno slabih pogojih - med drugim zaradi velike prenapolnjenosti psihiatričnih ustanov, skrajno pomanjkljive higiene in povsem neustreznih zdravstvenih kapacitet. Poleg tega živijo ob stalni grožnji fizičnega in spolnega nasilja, poročilo povzemajo tuje tiskovne agencije.

V psihiatrični bolnišnici v milijonskem mestu Pune imajo npr. sto stranišč za več kot 1850 bolnic, a od tega jih deluje le 25, vsa ostala so stalno pokvarjena. Bolnice zato blato odvajajo v drugih prostorih in zunaj, ena pred drugo.

Nasploh sistem javnega zdravstva v Indiji razpada, a duševno moteni so posebej ogroženi, saj je javnost o njihovih boleznih slabo seznanjena. Zaradi neznanja se mnoge družine odločajo, da bolezni, kot so depresije in bipolarne motnje, skrivajo pred okolico in ne poiščejo pomoči v psihiatričnih bolnišnicah, ki jih v Indiji sicer še vedno imenujejo norišnice.

Pri tem so žrtve tako ženske kot moški, a v državi, ki se mora konstantno boriti proti kulturi sovraštva do žensk, so te veliko bolj izpostavljene zlorabam, opozarjajo v HRW.

Dekleta in ženske pogosto v institucije "vržejo" njihove družine ali policija, tudi ker vlada ne uspe zagotoviti alternativnih sistemov pomoči in javnih storitev. Ko so enkrat zaprte, je njihovo življenje obsojeno na "izolacijo, strah in zlorabe, brez upanja na rešitev", se je izrazila raziskovalka HRW Kriti Sharma.

Uradni popisi prebivalstva ponujajo le precej nejasne ocene o razširjenosti duševnih motenj v Indiji. Po zadnjem popisu iz leta 2011 naj bi te pestile le dobra dva odstotka od 1,2 milijarde prebivalcev.

Po mnenju strokovnjakov, tudi Združenih narodov in Svetovne zdravstvene organizacije, so sicer te številke močno podcenjene, saj naj bi duševne motnje pestile kar 15 odstotkov svetovne populacije.