Revija Reporter
Svet

Grillo: Italija ne more več sprejemati novih migrantov

STA

10. okt. 2013 15:57 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Voditelj italijanskega opozicijskega gibanja Pet zvezd Beppe Grillo je na blogu opozoril, da Italija ne more več odpirati vrat migrantom. Ob tem je javno kritiziral dva senatorja Petih zvezd, ki sta v sredo predlagala spremembe priseljenske zakonodaje, v skladu s katerimi nezakonit prihod v Italijo ne bi bil več kaznivo dejanje.

Odbor italijanskega senata za pravosodje je v sredo zvečer kljub nekaj pomislekom sprejel amandma, ki sta ga predlagala dva senatorja Petih zvezd, podprla pa ga je tudi vlada premiera Enrica Lette. Spremembe zakonodaje, s katerimi bi ukinili zločin nelegalne imigracije, mora sicer potrditi še celoten senat.

Grillova senatorja sta sicer trdila, da bi z reformo lažje izgnali nezakonite migrante, saj jih ne bi rabili več sodno preganjati. S tem bi tudi zaščitili italijanske ribiče pred obtožbami zaradi morda nujno potrebne pomoči nelegalnim priseljencem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Italijanska priseljenska zakonodaja se je pod novim valom kritik znašla, potem ko je pred obalo otoka Lampedusa pred tednom dni potonila ladja z več kot 500 migranti na krovu. Več kot 300 jih je umrlo, proti tistim, ki so tragedijo preživeli, pa je tožilstvo v skladu z zakonodajo uvedlo kazenski postopek. Premier Letta je dejal, da ga je zaradi tega "globoko sram".

Grillo je danes ostro napadel svoja senatorja. "Ta amandma je povabilo migrantom iz Afrike in Bližnjega vzhoda za plovbo v Italijo," je bil oster na svojem blogu. Poudaril je, da njegovo gibanje na zadnjih volitvah ne bi osvojilo 25 odstotkov glasov, če bi predlagalo takšno politiko.

Enotni pa niso bili niti predstavniki koalicije. Senator Roberto Speranza iz Demokratske stranke je Grilla obtožil, da "žali žrtve Lampeduse", ter se zavzel za spremembo zakonodaje. Senatorka konservativne koalicijske stranke Ljudstvo svobode Daniela Santanche pa se s tem ni strinjala. Po njenem "lahko razpravljamo o določenih točkah (priseljenske zakonodaje), a nikakor ne o zločinu nezakonite migracije".

Do sprememb zakonodaje so kritični tudi v desničarski Severni ligi. "Vprašati bi se morali, zakaj že sedaj toliko ladij z migranti pristane na italijanski obali," je poudaril prvi mož stranke Roberto Maroni in dodal, da so v časih, ko je bil on notranji minister, ob obalah patruljirale ladje italijanskih oblasti.

Medtem na Lampedusi poskušajo rešiti problem prenatrpanega sprejemnega centra, v katerem je mogoče nastaniti 250 ljudi, trenutno pa jih je tam več kot 1000. 124 ljudi naj bi kmalu premestili na Sicilijo in v regijo Apulia na peti italijanskega škornja. Guverner Sicilije Rosario Crocetta se je zavzel tudi zato, da bi Sicilija v skrbništvo sprejela 41 preživelih otrok zadnjega brodoloma pred Lampeduso.