Slovensko konkurenčnost po mnenju predsednika uprave KD Group Matjaža Gantarja ovirajo nedefinirana gospodarska politika države, administrativne ovire in nezanimivost za tuje vlagatelje. Država bi torej morala pritegniti denar ter zagotoviti, da bo znanje v Slovenijo prihajalo, ne odhajalo iz nje.
V okviru Predsedniškega foruma, ki je minuli teden v organizaciji IEDC - Poslovne šole Bled potekal na Bledu, je Gantar povedal, da si v Sloveniji želi več odločnosti in vodstva. Osebno zadnjih 15 let pogreša predvsem odločitev, kakšno državo hočemo imeti. Prek javne razprave bi po njegovem mnenju morali priti do skupnih zaključkov, kaj bomo delali ter kdo je za politike in javnost ustrezen lastnik podjetij.
"Leta 1993 smo šli v privatizacijo, ne da bi se vprašali, kaj to pomeni. V majhnem gospodarstvu z dvema milijonoma prebivalcev je jasno, da ne moremo imeti velikih javnih podjetij, ki kotirajo na borzah, ampak lahko gospodarstvo držijo pokonci ljudje z imenom in priimkom. Če jih diskreditiramo, potem se podjetniški sektor ne bo razvil," je pojasnil Gantar.
Za vzor bi si po njegovem mnenju lahko vzeli med drugim Švicarje, ki so s svojimi globalnimi družbami na lestvici konkurenčnosti precej visoko. Slovenci sicer imamo Boscarola, Jakopina in Akrapoviča, a Gantar ob tem dodaja, da prva dva podjetnika zaradi administrativnih ovir v Sloveniji del svoje proizvodnje selita v Italijo.
Za tuje investitorje nismo zanimivi, pa še te znamo kdaj odgnati, je menil Gantar in trditev ponazoril s primerom: "Harrah's je hotel investirati v slovensko igralništvo, ki živi od obiska Italijanov, pa je vse padlo v vodo."
V KD Group letos sicer zmanjšujejo stroške, zapirajo nekatere naložbe in se umikajo z nekaterih trgov, kot Gantar predlaga tudi državi: prestrukturirajo se za pot naprej. V prihodnje nameravajo prodreti tudi na azijske trge, rezultat poslovanja KD Group pa bo ob koncu leta po njegovih pričakovanjih pozitiven.