Hkrati so nemški obveščevalci po pisanju časnika v zadnjem času opazili povečano dejavnost ruskih agentov v Nemčiji.
Večina vohunov je v Nemčiji akreditiranih zgolj kot diplomati. Kdor ima tako opravka s kulturnim atašejem ali sekretarjem veleposlaništva, ima lahko dejansko opravka z rusko tajno službo. Ni pa samo diplomatski potni list kamuflaža za ruske agente. Ti so po pisanju FAZ aktivni tudi v podružnicah ruskih podjetij v Nemčiji, kot so letalska družba Aeroflot in ruske tiskovne agencije. Za Ruse naj bi bili njihovi viri tudi novinarji, za katere ni nujno, da so ruski. Predstavniki italijanskih medijev so se v preteklosti že izkazali za sodelavce moskovskih služb, še poroča nemški dnevnik.
Dodaja, da agenti, ki pod krinko delajo v ilegali, prihajajo tudi iz sosednjih držav Nemčije. Posebej priljubljene so države Beneluksa, skandinavske države in Avstrija. "Običajno je, da kakšna država za agente velja kot varno pristanišče, odkoder agenti potujejo v sosednje države. Razkriti tovrstne mreže velja za težavno operacijo," še piše FAZ.
Ruski vohuni naj bi se v Nemčiji zanimali predvsem za zunanjo, notranjo, varnostno, evropsko in finančno politiko, zanimajo pa jih tudi aktualne razmere. Trenutno naj bi se zanimali za stališča politikov, strank in družbenih skupin o gospodarskih sankcijah Evropske unije do Rusije. Njihov glavni cilj naj bi bili poslanci ali ministri. Prav tako naj bi jih zanimali ljudje na univerzah in raziskovalnih ustanovam. Ti ljudje nato običajno dobijo vabila na konference, jih poskušajo povezati z ruskimi ustanovami ali jim odobrijo finančno pomoč za projekte, še poroča FAZ.