Stranka brexit, ki poziva k odhodu Združenega kraljestva iz EU za vsako ceno, je Britance najbolj prepričala, kljub temu da jo je evroskeptik Nigel Farage ustanovil komaj pred šestimi tedni.
55-letni populistični evroposlanec je že na prejšnjih evropskih volitvah leta 2014 svojo stranko popeljal do zmage na evropskih volitvah - tedaj je bil še v evroskeptični stranki Ukip, s katero je osvojil 27 odstotkov glasov. Tokrat se je njegova stranka odrezala še bolje in dobila 31,6 odstotka glasov, kar ji prinaša 29 evroposlancev. Ukip pa se na tokratnih volitvah ni uvrstil v Evropski parlament, saj je dobil le 3,3 odstotka podpore.
Farage je po objavi prvih izidov v Southamptonu, kjer je kandidiral, poudaril, da želi biti njegova stranka po volilnem uspehu del pogajalske ekipe za brexit. "Če 31. oktobra ne bomo šli iz EU, bo Stranka brexit ponovila tokraten izid na splošnih volitvah, na katere se že pripravljamo," je dodal.
Na drugem mestu so proevropski Liberalni demokrati, ki so dobili 20,3 odstotka glasov in 16 mandatov v Evropskem parlamentu. Daleč najboljši izid je stranka, ki se je v volilni kampanji zavzemala za ustavitev procesa izstopa Velike Britanije iz EU, dosegla v Gibraltarju, kjer jo je podprlo 77 odstotkov volivcev.
Največjo opozicijsko stranko, laburiste, je volilo 14,1 odstotka Britancev, kar je 11,3 odstotne točke manj kot pred petimi leti. Imela bo 10 evropskih poslancev. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP so volivci stranko kaznovali, ker doslej ni jasno sporočila, ali želi Veliko Britanijo v EU ali zunaj nje.
Vodja laburistov Jeremy Corbyn je pozval k predčasnim volitvam ali drugemu referendumu o brexitu. "S konservativci, ki razpadajo in niso sposobni vladati, ter s parlamentom v slepi ulici je to vprašanje treba vrniti ljudstvu, bodisi s predčasnimi volitvami bodisi z referendumom," je dejal.
Zeleni pa so osvojili 12,1 odstotka glasov, kar je po poročanju britanskega BBC njihov najboljši rezultat po letu 1989. Zasedli bodo sedem sedežev v Bruslju oziroma Strasbourgu.
Konservativci, ki jim s premierko Thereso May na čelu v skoraj treh letih po referendumu o članstvu v EU ni uspelo izpeljati brexita, so sicer pričakovali poraz in skoraj niso sodelovali v volilni kampanji. A tokratni izid je za stranko najslabši po letu 1832. Torijce je podprlo za skoraj 15 odstotnih točk manj volivcev kot leta 2014, kar pomeni, da bo imela namesto dosedanjih 18 v Evropskem parlamentu le še štiri sedeže.
"Noč, polna razočaranj za konservativce. Nekateri izvrstni evropski poslanci so izgubili svoje sedeže, nekaterim izvrstnim kandidatom ni uspelo," je v odzivu na Twitterju zapisala Mayeva. Ob tem je poudarila, da so tudi laburisti utrpeli velike izgube. "To kaže, da je treba najti dogovor o brexitu," je dodala premierka, ki je pretekli teden napovedala, da bo 7. junija odstopila z mesta vodje konservativne stranke.
Eden od glavnih kandidatov za njenega naslednika Boris Johnson je medtem ocenil, da je sporočilo volitev jasno. "Čas je, da izpeljemo brexit in določimo pozitivne načrte za državo," je povedal.
Na Škotskem je slavila nacionalistična SNP z 38 odstotki glasov in bo imela tri evropske poslance. Izide in imena svojih evroposlancev naj bi Škoti po napovedih sporočili danes. V parlament se je prebila tudi valižanska stranka Plaid Cymru z enim osvojenim mandatom.
Na Severnem Irskem pa so šele danes dopoldne začeli preštevati glasovnice in naj bi izide sporočili v torek.
V Veliki Britaniji so najverjetneje zadnjič volili 73 poslancev v Evropski parlament. Združeno kraljestvo bi moralo unijo zapustiti že 29. marca, a je bil brexit preložen najprej na 12. april in nato na 31. oktober.
Zato so morali tudi Britanci znova voliti evropske poslance, a še ni znano, ali bodo ti položaje tudi zasedli.
Volilna udeležba je bila 36,7 odstotna, rahlo višja kot leta 2014, ko je bila 36-odstotna, a precej pod skoraj 51 odstotki, kolikor znaša povprečje v Evropski uniji.
Farage z Brexitom premočno zmagal na Otoku
27. maj. 2019 12:56 Osveženo: 16:15 / 27. 5. 2019
V Veliki Britaniji, kjer so verjetno še zadnjič volili svoje poslance v Evropski parlament, je prepričljivo zmagala nova populistična Stranka brexit z 31,6 odstotka glasov, kažejo delni izidi glasovanja, ki je na Otoku potekalo v četrtek. Vladajoči konservativci pa so z 9,1-odstotno podporo dosegli najslabši izid na kakšnih volitvah po letu 1832.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke