Revija Reporter
Svet

Evropski parlament potrdil novo Evropsko komisijo

STA

22. okt. 2014 9:16 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju v Strasbourgu danes pričakovano potrdili novo Evropsko komisijo Jean-Clauda Junckerja. Rezultat glasovanja je bil 423 glasov za, 209 proti in 67 vzdržanih. Predsednik parlamenta Martin Schulz je novi komisarski ekipi čestital in zaželel veliko uspeha.

Čestitke je Junckerju in komisarjem v imenu Sveta EU izrekel tudi Italijan Benedetto Della Vedova, saj Italija trenutno predseduje Svetu.

Po več tednih zaslišanj komisarskih kandidatov ter usklajevanj in kupčkanj med političnimi skupinami je tako nova komisija zdaj končno potrjena. Svoj petletni mandat bo lahko nastopila 1. novembra, kot je bilo načrtovano.

Zanjo so, kot so napovedali, glasovali v obeh največjih političnih skupinah, EPP in S&D, ter manjši liberalci (Alde). Proti so bili poslanci Zelenih in združene levice ter evroskeptiki in skrajna desnica, vzdržani so bili konservativci (ECR).

Glavni novosti v ekipi, ki so ju prinesli minuli dnevi, sta komisarka za prometni resor Violeta Bulc in Slovak Maroš Šefčovič, novi podpredsednik komisije za energetsko unijo. Poleg tega je Juncker danes pred glasovanjem napovedal še nekaj sprememb v porazdelitvi resorjev v komisiji.

Sicer je Juncker danes v nagovoru poslancem pred glasovanjem večinoma ponovil obljube, ki jih je izrekel že julija ob predstavitvi programa dela prihodnje komisije - o komisiji kot političnem telesu, ki bo delovalo usklajeno, reševalo strateška vprašanja in spoštovalo načelo subsidiarosti.

Predstavitev obljubljenega 300 milijard evrov težkega investicijskega programa je napovedal že do božiča, izpostavil je fleksibilno uresničevanje pravil pakta za stabilnost in rast, ki pa se ne bodo spreminjala, ter obljubil bolj socialno Evropo.

Glede spornega mehanizma za reševanje sporov med državami in investitorji (ISDS) je zatrdil, da ne bo pristal, da bi tajna sodišča omejevala pristojnosti nacionalnih. Glede širitve EU je ponovil, da bi bilo nerealistično zavajanje, če bi napovedovali nove članice v prihodnjih petih letih.

Ves čas tako razprave kot glasovanja so bili v plenarni dvorani parlamenta poleg Junckerja navzoči tudi vsi člani njegove komisije - vključno s slovensko članico Bulčevo.

Juncker evropskim poslancem: Nisem in ne bom sluga Evropskega parlamenta, a poslušam vas

"Imam pogodbo z Evropskim parlamentom in nameravam spoštovati pogoje te pogodbe," je svoj nagovor Evropskemu parlamentu, ki bo opoldne glasoval o novi Evropski komisiji, začel predsednik prihodnje komisije Jean-Claude Juncker. Kot je zatrdil, je pozorno prisluhnil stališčem poslancev in se zato odločil za nekatere spremembe v komisarski ekipi.

Temeljito sem spremljal vseh 29 zaslišanj komisarskih kandidatov in prišel sem do določenih zaključkov. "Nisem in ne bom sluga Evropskega parlamenta, a poslušam vas," je poudaril predsednik prihodnje komisije in napovedal nekaj pričakovanih novosti.

Madžaru Tiborju Navracsicsu je odvzel del pristojnosti za državljanstvo in mu poleg izobraževanja, kulture in mladih dodal še področje športa.

Prvemu podpredsedniku komisije Fransu Timmermansu pa je zaupal še skrb za trajnostni razvoj.

Nadzor nad zdravili in farmacevtskimi izdelki je vrnil v roke komisarja za zdravje in vendarle ne bo del resorja za notranji trg, industrijo in podjetništvo, v slednjega pa po novem prehaja področje vesolja, ki naj bi bilo po prvotnih načrtih v resorju s prometom.

Je pa Juncker obenem spomnil tudi največjo spremembo v predlagani komisiji - zamenjavo komisarske kandidatke iz Slovenije, ki ji je nato sledila selitev Maroša Šefčoviča na položaj podpredsednika za energetsko unijo.

Sicer pa je Juncker danes v nagovoru poslancem večinoma ponovil obljube, ki jih je izrekel že julija, ko je v parlamentu predstavil program dela prihodnje komisije.

Luksemburžan pri svoji starosti ne namerava postati "diktator", komisarji bodo imeli proste roke pri svojem delu. Obljubljal je zelo politično komisijo, ki ne bo le anonimna skupina tehnokratov, in takšno ekipo je tudi sestavil, je dejal.

Nova komisija bo učinkovitejša od prejšnjih, delujoč stroj, ki bo reševal velike probleme in se ne izgubljal v malenkostih. Zato Juncker uvaja temeljito reorganizacijo. Ključna novost so močni podpredsedniki s Timmermansom na čelu, ki pa ne bodo "mali šefi", ampak koordinatorji ekipe.

"Jaz sem tisti, ki izgublja," je to delegiranje moči s predsednika komisije na podpredsednike komentiral Juncker.

Glede dejstva, da je uspel zbrati obljubljenih devet komisark, čeprav je bilo za to potrebnega veliko truda, je priznal, da "je devet žensk od 28 komisarjev še vedno patetično". Kot je spomnil, tudi Luksemburg na žalost ni predlagal ženske, sam pa vsaj na kratek rok ne more spremeniti spola.

V nagovoru se je Juncker nato dotaknil najbolj perečih izzivov in vročih tem v EU.

Vztraja pri napovedanem 300 milijard evrov težkem investicijskem program in se ne bo pustil odvrniti od njega, predstavil ga bo še pred božičem, saj Evropa za rast nujno potrebuje ciljne investicije.

Pravila pakta za stabilnost in rast se pod njegovo komisijo ne bodo spreminjala, a uresničevali jih bodo s fleksibilnostjo, je napovedal. Niti proračunska disciplina sama po sebi niti zadolževanje samo po sebi ne prinašata rasti, potrebujemo oboje, skupaj s strukturnimi reformami in investicijami, je poudaril.

"V evrskem območju imata le še dve državi bonitetno oceno AAA," je spomnil. Te ocene so pomembne, a za Evropo in svojo komisijo si želi tudi socialno oceno AAA, ki ni nič manj pomembna.

Glede spornega mehanizma za reševanje sporov med državami in investitorji (ISDS) je zatrdil, da ne bo pristal, da bi ta omejeval pristojnosti nacionalnih sodišč. Močno si želi, da bo prostotrgovinski sporazum med ZDA in EU (TTIP) sklenjen, a le v skladu z evropskimi pravili in vrednotami.

V zvezi s prihodnjo širitvijo EU je ponovil, da se bodo širitvena prizadevanja intenzivno nadaljevala, a da ni prav dajati nerealnih obljub in zavajati ljudi - v prihodnjih petih letih na članstvo v EU ne bo pripravljena nobena država.

"Ta komisija je zadnja priložnost," je ob koncu nagovora še poudaril Juncker. Če ji ne bo uspelo približati EU državljanom, reševati velikih stvari in se ne izgubljati v podrobnostih, drastično zmanjšati brezposelnosti in vrniti prihodnosti, ji preprosto "ne bo uspelo", je dejal.