Revija Reporter
Svet

EU z minuto molka za žrtve napada v Franciji, papež moli zanje

STA

8. jan. 2015 12:31 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zastave EU so danes v Bruslju v spomin na žrtve sredinega islamističnega napada na satirični tednik Charlie Hebdo spustili na pol droga, evropski poslanci in člani Evropske komisije pa so se jim poklonili z minuto molka. Papež Frančišek je za 12 ubitih v Franciji daroval mašo, odprl pa je tudi poseben račun na Twitterju.

Evropski poslanci so se danes ob 10.45 zbrali pred poslopjem parlamenta v Bruslju in po besedah njihovega predsednika Martina Schulza tako izkazali solidarnost s Francijo.

Evropski komisarji so se z minuto molka žrtvam napada na Charlie Hebdo poklonili skupaj z latvijsko vlado v Rigi. Tam poteka tradicionalno srečanje ob začetku šestmesečnega predsedovanja EU, ki ga je z novim letom prevzela Latvija.

Opoldne je delo zastalo tudi v vseh uradih komisije v Bruslju. K minuti molka je svoje uslužbence pozval tudi predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Papež Frančišek, ki je že obsodil grozovit napad, je njegovim žrtvam posvetil jutranjo mašo v Vatikanu. Kot je dejal, nas je teroristični napad v Parizu spomnil na človeško krutost. "Molimo za žrtve te krutosti, tako veliko jih je. Molimo tudi za storilce te krutosti, da bi Gospod spremenil njihova srca," je dejal.

Argentinski papež je danes tudi odprl poseben račun na Twitterju, #PrayersForParis (Molitve za Pariz).

V Italiji so spričo napada v Franciji napovedali ukrepe proti skrajni Islamski državi. Vlada v Rimu naj bi po poročanju italijanskih medijev sprejela osnutek zakona, v skladu s katerim bo lahko policija osumljenemu terorizma, ki bi želel odpotovati iz države, odvzela potni list.

Poleg tega bodo morali ponudniki internetnih storitev zablokirati dostop do spletnih strani, ki pozivajo k terorističnim dejanjem, navaja avstrijska tiskovna agencija APA.

V Italiji so lani zaradi islamističnega terorizma aretirali 11 ljudi, 13 so jih izgnali iz države, je razkril italijanski notranji minister Angelino Alfano. Kot je dodal, vedo še za 53 članov IS v Italiji. "Poznamo jih in vemo, kje so," je za javni radio RAI dodal Alfano.

Povedal je še, da je Italija zagotovo med ogroženimi državami, tudi če za zdaj ni znakov, ki bi na to kazali. Zato so okrepili varnostne ukrepe. Še posebej pozorno bodo nadzirali letališča in železniške postaje. Prav tako naj bi notranje ministrstvo pripravilo ciljne varnostne ukrepe za medijske redakcije in Vatikan.

Na drugi strani pa muslimanski skrajneži napad na tednik Charlie Hebdo pozdravljajo. Na Twitterju je na primer uporabnik Abu Dujana napadalce označili za junake, na portalu Youtube pa se je pojavil posnetek, na katerem so fotografije napada pospremljene z verskimi pesmimi. Na spletnih omrežjih je bilo moč po poročanju nemške tiskovne agencije dpa prebrati tudi, da je bil napad na Pariz šele začetek.