Ob tem je izpostavil, da je Grčija v minulih letih dosegla izjemen napredek ter da ji je komisija pripravljena še naprej pomagati pri soočanju z reformnimi izzivi. Podrobnosti glede nove grške vlade, ki naj bi jo sestavljali Siriza in nacionalistična desna stranka Neodvisni Grki, ni želel komentirati.
Odzivi prihajajo tudi iz Evropskega parlamenta. Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je Ciprasu čestital za zmago ter izrazil željo po hitrem oblikovanju nove vlade, ki bo konstruktivna v notranji politiki in v odnosu do partnerjev v EU.
Vodja največje politične skupine v Evropskem parlamentu, desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber se je odzval takoj po volitvah z obžalovanjem, da "prava in poštena pot, ki jo je za Grčijo izbral premier Antonis Samaras, ni bila priznana".
"Pot reform je obrodila sadove in se mora nadaljevati. Kmalu bo postalo jasno, da so obljube, ki jih je Grkom dal Sirizin kandidat Cipras, nič drugega kot predvolilne laži. Evropski davkoplačevalci ne bodo pripravljeni plačevati za Ciprasove prazne obljube," je še poudaril Weber.
Evropa je po njegovih besedah pripravljena pokazati solidarnost z Grčijo, če bodo obveznosti, ki so bile dogovorjene, v celoti spoštovane. "Vse obveznosti morajo biti izpolnjene," je pričakovano poudaril Weber, saj poražena Samarasova Nova demokracija sodi v njihovo politično družino.
Vodja skupine evropskih socialdemokratov (S&D), ki se kot Siriza zavzemajo za konec stroge varčevalne politike, Gianni Pittella pa je pozdravil izid volitev in pozval Ciprasa, naj sestavi močno proevropsko vlado.
"Ponovna pogajanja o grškem dolgu in še zlasti podaljšanje pogojev za finančno pomoč niso več tabu," je še poudaril Pittella. Zdaj je po njegovih besedah čas za vlaganja v gospodarsko rast za zmanjšanje primanjkljaja in javnega dolga.
Izid grških volitev po Pittellovem prepričanju utira pot veliki progresivni koaliciji. S&D je pripravljena sodelovati z novo progresivno vlado, ki se bo resno lotila boja proti izogibanju davkom in proti korupciji, je še poudaril Italijan.
Zmaga Sirize, ki odločno nasprotuje strogi varčevalni politiki in želi zmehčati pogoje za finančno pomoč Grčiji, je plod nezadovoljstva Grkov s strogo fiskalno disciplino in bolečimi reformami, ki so jih morale v minulih šestih letih izvesti grške oblasti v zameno za 200 milijard evrov pomoči v izogib bankrotu.
To je izziv za območje evra, ki se mora z grškimi oblastmi izpogajati o ukrepih, potrebnih za zapečatenje drugega programa pomoči, ter o nadaljnji podpori državi, ki se na finančnih trgih še ni sposobna postaviti na lastne noge.
O posledicah nedeljskih volitev na pogajanja z Grčijo bodo danes v Bruslju razpravljali finančni ministri držav v območju evra, a konkretnih odločitev še ni pričakovati, ne v povezavi z drugim programom pomoči ne glede nadaljnjih korakov.