"Sprožitev postopka pred WTO ni nekaj, kar smo naredili z lahkim srcem," je na Twitterju sporočil izvršni podpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis.
Za ta korak so se odločili, ker jim v več poskusih ni uspelo problema rešiti dvostransko, je še pojasnil.
Litva je julija lani dovolila Tajvanu, da odpre diplomatsko predstavništvo v Vilniusu, kar pa je razjezilo Peking, ki Tajvan dojema kot del Kitajske, in je zato prepovedal uvoz vseh izdelkov, ki so povezani z Litvo.
Evropska komisija je v preteklih tednih zbrala dokaze o različnih oblikah kitajskih omejitev, med drugim blokiranje uvoza litovskih izdelkov in izvajanje pritiska na evropska podjetja, naj ne uporabljajo litovskih delov pri izdelkih, ki jih izvažajo na Kitajsko.
Evropska unija je s sprožitvijo postopka pred WTO pokazala dodatno podporo Litvi. Dombrovskis je v izjavi dodal, da bodo še naprej zasledovali diplomatsko rešitev, o problemu pa nameravajo v prihodnjih tednih govoriti s kitajskimi kolegi.
Kitajska je v odzivu ocenila, da očitki nimajo podlage in niso konsistentni. Tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Zhao Lijian je dejal, da je problem med Kitajsko in Litvo politične narave in ne gospodarske, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Obravnava tovrstnih primerov pred WTO je sicer počasen proces, ki lahko traja več let.