"Imamo trdne dokaze, da je bil njegov umor načrtovan," je dejal turški predsednik. Več dni vnaprej so ga načrtovali uradniki na savdskem konzulatu v Istanbulu in skupina iz Savdske Arabije, je dejal v nagovoru poslancem vladajoče Stranke za pravičnost in razvoj (AKP) v Ankari.
Erdogan je od Savdske Arabije zahteval, naj zagotovi odgovore, kje je Hašodžijevo truplo in kdo je umor naročil. Pozval je k ustanovitvi neodvisne komisije za preiskavo umora, ob tem pa je dejal, da verjame v polno sodelovanje s savdskim kraljem Salmanom.
Zavzel se je tudi za kaznovanje vseh, ki so povezani z umorom, tudi naročnikov. Savdskega kralja pa je pozval, naj omogoči, da bodo 18 ljudem, ki jih je Savdska Arabija aretirala v zvezi z umorom Hašodžija, sodili v Turčiji.
Turški predsednik je tudi predstavil turški vidik dogajanja v zvezi z umorom. Že dan pred izginotjem novinarja, za katerim se je izgubila vsaka sled po tem, ko je 2. oktobra vstopil v savdski konzulat v Istanbulu, naj bi v Istanbul iz Savdske Arabije pripotovalo 15 moških. Po navedbah Erdogana naj bi šlo za tri skupine. Ena od njih naj bi pred umorom "preiskovala Beograjski gozd in mesto Yalova blizu Istanbula". Ti dve lokaciji turški mediji omenjajo kot kraja, kjer bi lahko odvrgli truplo novinarja.
Erdogan je še dejal, da so v zgradbi konzulata pred umorom Hašodžija namenoma izključili nadzorni sistem. "Najprej so odstranili disk iz sistema nadzornih kamer," je dejal. "To je politični umor," je poudaril.
V preiskavi po besedah turškega predsednika ostajajo odprta tri vprašanja: zakaj je v času umora 15 ljudi prišlo v Istanbul in po čigavem naročilu, zakaj niso nemudoma dovolili vstopa v zgradbo konzulata, temveč šele po nekaj dneh, ter kdo je "lokalni sodelavec turškega porekla, ki naj bi odpeljal truplo ubitega novinarja". Opozoril je, da preiskava ne bo končana, dokler ne bo odgovorov na ta vprašanja.
Do savdskih oblasti kritični novinar Hašodži je 2. oktobra vstopil v savdski konzulat v Istanbulu, kjer je želel urediti dokumente za svojo poroko, od tam pa se ni nikoli več vrnil.
Vlada Savdske Arabije je napovedala, da bodo na odgovornost poklicali vse, ki so za umorom Hašodžija, "ne glede na to, kdo to je". Sejo vlade je vodil kralj Salman. "Kraljevina je sprejela ukrepe, da odkrijemo resnico in da se na odgovornost pokliče vse, katerih nesposobnost ali neposredna odgovornost" je za umorom Hašodžija, so zapisali v sporočilu za javnost.
Po vladni seji je kralj Salman v spremstvu prestolonaslednika, princa Mohameda bin Salmana sprejel tudi sina in brata ubitega Hašodžija in jima izrekel sožalje. Hašodžijev sin Salah Džamal Hašodži in njegov brat Sahl bin Ahmed Hašodži sta se za izrečeno sožalje zahvalila. Hašodžijevim svojcem je po telefonu izrekel sožalje tudi turški predsednik Erdogan.
Na umor Hašodžija se je odzval tudi slovenski zunanji minister Miro Cerar in ocenil, da to dejanje predstavlja nezaslišano kršitev človekovih pravic, ki ne sme ostati brez mednarodnih sankcij.
V Rijadu se je medtem začela mednarodna investicijska konferenca, ki naj bi kraljevini pomagala premostiti odvisnost od prihodkov od nafte. Dogodek je zasenčilo mednarodno ogorčenje zaradi umora Hašodžija in tudi savdski minister za energijo Halid al Falih je ob odprtju priznal, da je njegova država zaradi tega v krizi.
"Kot vemo, so to za nas težki dnevi. Smo v krizi," je Falih dejal na konferenci, znani tudi kot Puščavski Davos. Pri tem je umor Hašodžija, do katerega je 2. oktobra prišlo na savdskem konzulatu v Istanbulu, česar Rijad dolgo časa ni želel priznati, označil za obžalovanja vreden in gnusen dogodek.
Kot je dodal Falih, nihče v puščavski kraljevini umora Hašodžija ne more ne upravičiti ne pojasniti. "Od vrha do tal smo razjarjeni zaradi tega, kar se je zgodilo," je dodal. Ob tem je poudaril, da je savdski kralj Salman dal jasno vedeti, da bodo odgovorni za umor kaznovani.
Savdski prestolonaslednik Mohamed bin Salman je sedel med občinstvom poleg jordanskega kralja Abdulaha II. in savdskega milijarderja, princa al Valida bin Talala.
Organizatorji so sporočili, da so na konferenci podpisali 12 dogovorov, vrednih več kot 50 milijard dolarjev, na področjih nafte, plina in infrastrukture.
Tridnevna konferenca v Rijadu je eno izmed največjih gospodarskih srečanj na svetu, a so zaradi umora do oblasti kritičnega savdskega novinarja številni visoki gostje udeležbo odpovedali, med njima ameriški finančni minister Steven Mnuchin in direktorica Mednarodnega finančnega sklada Christine Lagarde.
Udeležbo je odpovedalo tudi več gospodarskih voditeljev, med njimi šef nemškega Siemensa Joe Kaeser ter predsednika uprave bank JP Morgan in HSBC John Flint in Jamie Dimon. Nekateri pa so v Rijad vendarle prišli, med njimi predsednik uprave francoskega naftnega giganta Total Patric Pouyanne. Slednji je svojo udeležbo komentiral z besedami, "da strategija praznih stolov za mizo ne služi nobenemu koristnemu namenu".
Erdogan o Hašodžiju: Imamo trdne dokaze, da je bil umor "načrtovan in krut"
23. okt. 2018 12:35 Osveženo: 1:21 / 24. 10. 2018
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je obljubil "golo resnico" o smrti savdskega novinarja Džamala Hašodžija. Razkril je sicer le nekaj novih podrobnosti, ključna vprašanja pa ostajajo brez odgovorov. V Rijadu se je v senci afere Hašodži začela mednarodna investicijska konferenca, ki jo bojkotirajo številni visoki predstavniki zahodnih držav.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke