Revija Reporter
Svet

Erdogan in Netanjahu sta se skregala na Twitterju, nato sta izgnala konzula

STA

17. maj. 2018 6:00 Osveženo: 7:10 / 17. 5. 2018

Deli na:

Netanjahu trdi, da ima dokaze o skrivnem iranskem jedrskem programu.

Reuters

Turčija je po ponedeljkovem nasilju na palestinskih protestih na meji med Izraelom in Gazo, v katerem je bilo ubitih najmanj 60 Palestincev, več kot 2700 pa ranjenih, pozvala izraelskega generalnega konzula v Istanbulu, naj začasno zapusti državo, poročajo turški mediji.

Zunanje ministrstvo je konzulu naročilo, naj "zapusti Turčijo za določen čas", je poročala turška državna tiskovna agencija Anadolu. Že v torek je Turčija odrekla gostoljubje izraelskemu veleposlaniku v Ankari Eitanu Naehu. Ta je nato danes zapustil državo ob močni medijski pozornosti. Tudi zanj ni znano, za koliko časa je zapustil državo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Hkrati je Turčija na posvetovanja v domovino poklicala tudi svojega veleposlanika v Tel Avivu.

Način odhoda izraelskega veleposlanika iz Turčije je razjezil izraelsko vlado, saj so ga mediji posneli, kako je bil deležen posebnega varnostnega pregleda, nato pa sam sedel na letališču. Izraelsko zunanje ministrstvo je zato danes na pogovor poklicalo turškega odpravnika poslov v državi in mu izrazilo nezadovoljstvo zaradi "neprimernega ravnanja" z veleposlanikom.

Poudarili so, da je bil izpostavljen strogemu varnostnemu pregledu ob vnaprej pripravljeni navzočnosti turških medijev. Ob tem so lokalne medije povabili k spremljanju prihoda turškega odpravnika poslov na ministrstvo.

Izrael je v odzivu na turško ravnanje od turškega konzula v Jeruzalemu v torek prav tako zahteval, naj zapusti državo. "Turškega konzula v Jeruzalemu smo danes popoldan poklicali na pogovor na zunanje ministrstvo in od njega zahtevali, naj se vrne v domovino na posvetovanja za določeno obdobje," so ob tem sporočili z izraelskega zunanjega ministrstva.

Spor, v katerem sta turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki se ima za glavnega zagovornika pravic Palestincev, in njegov izraelski kolega Benjamin Netanjahu v torek na Twitterju izmenjavala krepke medsebojne obtožbe, bi lahko ogrozil dogovor iz leta 2016 o normalizaciji odnosov med državama. Do normalizacije je prišlo po tem, ko sta državi leta 2010 prekinili diplomatske odnose po izraelskem napadu na konvoj turških ladij s človekoljubno pomočjo za Gazo.