Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

Tudi Brad Pitt je obupal .. Odkrito.si

Koga briga Barbariga?!

sveca Ekipa24.si

Groza! Tragična nesreča mladega Slovenca! Komaj ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Svet

Erdogan: Če nas noče EU, nas bodo pa hoteli Kitajci

Deli na:
Erdogan: Če nas noče EU, nas bodo pa hoteli Kitajci

Foto: Getty Images

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je danes dejal, da Turčiji ni treba vztrajno poskušati vstopiti v Evropsko unijo, in nakazal, da bi se lahko Ankara pridružila Šanghajski organizaciji za sodelovanje, ki med drugim vključuje Kitajsko in Rusijo.

"Turčija mora biti pri vprašanjih EU sproščena in ne zavezana pridružitvi. Nekateri me bodo kritizirali, vendar izražam zgolj svoje mnenje. Zakaj se, na primer, ne bi pridružili Šanghajski organizaciji," je Erdogan dejal po navedbah francoske tiskovne agencije AFP.

Med letom iz Uzbekistana, ki je tudi ena do članic organizacije, je Erdogan v pogovoru z novinarjem časnika Hurriyet tudi potrdil, da je o morebitnem članstvu razpravljal tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in kazahstanskim predsednikom Nursultanom Nazarbajevom.

Erdogan je sicer že večkrat nakazal, da bi se lahko Turčija pridružila Šanghajski organizaciji. Gre za politično in gospodarsko sodelovanje Rusije, Kitajske, Kazahstana, Kirgizistana, Uzbekistana in Tadžikistana, postopek pridruževanja pa sta začeli tudi Indija in Pakistan.



Medtem se odnosi z EU zaradi čistk po julijskem neuspelem poskusu državnega udara v Turčiji zaostrujejo. Tako si nekatere članice EU in tudi nekateri evropski poslanci prizadevajo za prekinitev pristopnih pogajanj z Ankaro, ki so se uradno začela leta 2005. Za članstvo v povezavi je sicer Turčija zaprosila že leta 1987.

Erdogan je medtem minuli teden unijo pozval k napredku v turških pristopnih pogajanjih do konca leta. Če tega ne bo, je zagrozil z razpisom referenduma o prekinitvi pristopnih pogajanj.

Po spodletelem državnem udaru 15. julija so turške oblasti odpustile že več deset tisoč javnih uslužbencev ter pripadnikov vojske in policije, prek 35.000 pa so jih aretirali. Še posebej na udaru so mediji. Po podatkih turškega novinarskega združenja so od poskusa prevrata zaprli 170 medijev ter priprli 105 novinarjev in urednikov.