Revija Reporter
Svet

Džihadisti stisnili rep med noge: tuji borci bežijo iz Islamske države

Reporter

28. apr. 2017 6:02 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Prizor iz propagandnega videa Islamske države.

YouTube

Veliko število tujih borcev in simpatizerjev je obrnilo hrbet Islamski državi in poskuša vstopiti v Turčiji.

Prejšnji teden so se turškim oblastem na meji predali Stefan Aristidou iz Londona, njegova žena Britanka in Američan Kary Paul Kleman s Floride, je poročal britanski Guardian. Vsi trije so pred tem več, kot dve živeli na območju pod nadzorom Islamske države.

V zadnjih tednih naj bi ob kolapsu Islamske države v Siriji in Iraku iz kalifata pobegnilo na ducate tujcev. Večina jih je bila pri prečkanju meje ujeta, nekaterim pa je uspelo uiti turškim oblastem in vstopiti v Turčijo.

Aristidou, ki je sicer grškega porekla, trdi, da se v Siriji ni boril, temveč je želel le živeti v islamski državi. Njegova žena je rojena Britanka bangladeškega porekla. Američan Kleman je na turško mejo prišel v spremstvu svoje sirske žene in dveh Egipčank, katerih moža naj bi bila ubita v spopadih.

Obema Britancema grozi pregon, če ju bo Turčija predala Veliki Britaniji. Britanski državljani, ki se borijo v vrstah Islamske države, so lahko obtoženi terorizma, maksimalna kazen pa je dosmrtna ječa. Kleman se je po ločitvi od prve žene spreobrnil v islam in se leta 2015 preselil v Islamsko državo, menda z željo pomagati tamkajšnjim ljudem. Njegova družina v ZDA trdi, da je bil zaveden in da se je tega tudi kmalu zavedel, v zadnjem času pa naj bi bil v stiku z ameriškim veleposlaništvom v Turčiji.

Vsega skupaj naj bi se skozi več let Islamski državi pridružilo okoli 40.000 tujih borcev iz 110 držav, med njimi tudi več tisoč iz zahodnih držav. Ozemlje IS v Siriji in Iraku se danes neustavljivo krči in kopenska ofenziva se približuje njihovi prestolnici Raka. Večje število tujih borcev je zato že navezalo stike z veleposlaništvi svojih matičnih držav in izrazilo željo po vrnitvi. Ob džihadistih, ki so domnevno stisnili rep med noge, naj bi bilo tudi znatno število tistih, ki se želijo infiltrirati v Turčijo in se nato vrniti v Evropo, kjer bi s terorističnimi napadi nadaljevali svojo sveto vojno. Med letoma 2014 in 2016 naj bi se v Evropo vtihotapilo okoli 250 skrajnežev IS, večina čez tedaj še manj strogo nadzorovano turško mejo.