Med pripadniki IS in skupinami v begunskem taborišču so izbruhnili spopadi, a IS je že uspelo zavzeti velike dele taborišča, v katerem po podatkih Združenih narodov živi kakih 18.000 Palestincev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
"Organizacija Islamska država sedaj nadzira večji del taborišča Jarmuk," je za nemško tiskovno agencijo dpa popoldne potrdil vodja Sirskega observatorija za človekove pravice Rami Abdel Rahman.
Zvečer pa je ta organizacija sporočila, da je skupina zvesta Hamasu po spopadih z džihadisti do večera znova prevzela nadzor nad deli begunskega taborišča. V spopadih sta bila ubita dva človeka.
Agencija ZN za palestinske begunce (UNRWA) je po poročanju AFP izrazila zaskrbljenost glede varnosti in zaščite civilistov v Jarmuku in opozorila, da okoli 3500 otrokom, ki živijo v taborišču, grozijo smrt, resne poškodbe ali travme.
Taborišče Jarmuk je bilo prvotno zgrajeno za Palestince, ki jih je v beg pognala arabsko-izraelska vojna leta 1948. Nekoč je bila to cvetoča četrt, dom okoli 160.000 palestinskim beguncem in Sircem. Sedaj je že več kot leto dni ujeto v spopade med sirskimi vladnimi silami in uporniki, zaradi česar so mnogi zbežali in tam ostaja le še kakih 18.000 ljudi, piše AFP.
Kot še pojasnjuje agencija, so se sirski uporniki iz taborišča umaknili februarja lani, nakar so tam ostale le še palestinske skupine, ki nasprotujejo režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada.
IS je zavzela široka ozemlja na vzhodu Sirije ter na severu in zahodu Iraka in tam oklicala kalifat. V Siriji se bori tako proti Asadovemu režimu kot proti zmernejšim upornikom. V Jarmuk naj bi pripadniki IS vdrli iz sosednjega predmestja Damaska Hadžar Asvad.