Ministri so o energetski odvisnosti od Rusije razpravljali v luči ukrajinske krize. Pri tem so ugotovili, da stanja ni mogoče spremeniti takoj, vendar so oblikovali načrt, kako bi odvisnost postopno zmanjšali. Med drugim so se zavzeli za povečanje uvoza utekočinjenega plina, povečanje zalog in izgradnjo novih plinovodov.
Skupino G7 sestavljajo Nemčija, ZDA, Kanada, Italija, Velika Britanija, Francija in Japonska. Še nedolgo nazaj je za isto mizo sedela tudi Rusija, vendar so jo iz skupine takratnih G8 izključili konec marca, potem ko si je priključila ukrajinski polotok Krim. Rusija Evropi zagotavlja okoli tretjino vsega zemeljskega plina.
Energetski ministri držav članic G7 so se sicer zavzeli tudi za zmanjšanje porabe energije. Nemški energetski minister Sigmar Gabriel je na primer pozval k energetski prenovi stavb.
Sicer pa skupina G7 pri vprašanju, s čem nadomestiti ruski plin, ni enotna. Nemčija je predvsem naklonjena povečevanju rabe obnovljivih virov energije. Velika Britanija se je zavzela za večjo vlogo jedrske energije, kar pa Nemčija zavrača.
ZDA in Kanada sta se na drugi stani ponudili kot nadomestni dobaviteljici. "Naše sporočilo kolegom iz G7 je jasno: Kanada obljublja zanesljivo in varno oskrbo z energijo," je poudaril kanadski minister za energijo Greg Rickford.
Predlogi ministrov so podlaga za odločanje na vrhu G7, ki bo potekal 4. in 5. junija v Bruslju.