UNSCEAR namreč ugotavlja, da čeprav je bilo več delavcev elektrarne v Fukušimi po kontaminaciji kože izpostavljenih sevanju, niso ugotovili "klinično dokazljivih posledic".
Wolfgang Weiss, ki vodi UNSCEAR, je pojasnil, da namerava njegova agencija preučiti stopnje sevanja, ki so jim bili izpostavljeni, za približno dva milijona prebivalcev, ki so v času nesreče živeli v prefekturi Fukušima. Preučili bodo tudi podatke o delovanju ščitnice približno tisoč otrok. Poročilo, ki ga pripravljajo, pa naj bi Generalni skupščini ZN predstavili prihodnje leto.
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa je danes sporočila, da je bilo več območjih v bližini elektrarne sicer izpostavljenih sevanju nad stopnjo, ki lahko povzroči raka, medtem ko v večini države temu ni bilo tako.
V poročilu na 124 straneh WHO nadalje ugotavlja, da so v sosednjih državah Japonske zabeležili dopustne stopnje sevanja, drugod v svetu pa so bili priče manjši izpostavljenosti preko hrane, še navaja AP.
Japonsko je 11. marca lani prizadel silovit potres, ki sprožil velik cunami. Potres in cunami sta močno poškodovala jedrsko elektrarno v Fukušimi, zato je ušlo ogromno radioaktivnih snovi.
Delavci nuklearke v Fukušimi naj ne bi umrli zaradi sevanja
24. maj. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Znanstveni odbor Združenih narodov za učinke jedrskega sevanja (UNSCEAR), ki pripravlja poročilo o zdravstvenih posledicah katastrofe v jedrski elektrarni Fukušima, je ugotovil, da nihče od šestih nekdanjih delavcev elektrarne, ki so umrli po katastrofi, ni preminil zaradi posledic sevanja, poroča ameriška tiskovna agencija AP.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke