Revija Reporter
Svet

Comey: Bal sem se, da bo Trump lagal o naravi najinih srečanj

Reporter, STA

8. jun. 2017 17:03 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanji direktor FBI James Comey v ameriškem senatu razlaga o svojem odnosu z ameriškim predsednikom Trumpom, ki je Comeyja pred mesecem dni odpustil.

Nekdanji direktor FBI James Comey je v svojem zelo pričakovanem zaslišanju v senatnem odboru za obveščevalne zadeve ameriškega kongresa zagotovil, da ni nobenega dvoma, da so se Rusi vpletali v ameriške volitve in ima glede na besede ameriškega predsednika Donalda Trumpa občutek, da ga je ta odpustil zaradi preiskave o tem.



Po Comeyjevem mnenju ni dvoma, da so se Rusi vmešavali v ameriške volitve. O razlogih, ki so jih Trumo in Bela hiša navajali za njegovo razrešitev, pravi, da so neprepričljivi, očitke, da je FBI pod njegovim vodstvom v razsulu, pa je označil za laž. Prepričan je, da je bil odpuščen zaradi preiskave ruskega vmešavanja.

Po srečanjih in pogovorih s Trumpom si je delal zapiske. Z njimi je začel že po prvi večerji, ker se je, tako pravi, bal, da bo Trump lagal o naravi njunih srečanj. O Trumpovi zahtevi, da opusti preiskavo nekdanjega Trumpovega svetovalca Michaela Flynna in njegovih povezav z Rusi, Comey pravi, da jo je razumel kot ukaz.

Posnetek zaslišanja:


Comey je svojo pripravljeno izjavo za zaslišanje objavil že dan prej, najverjetneje kot odgovor na Trumpovo napoved, da je našel kandidata za novega direktorja FBI, kar so predsednikovi kritiki videli kot poskus vplivanja na zgodbo.

Vendar pozornosti od Comeyjevega zaslišanja več ni bilo možno odvrniti, saj so celo bari v Washingtonu vklopili svoje televizorje in strankam ponujali pijačo po nižji ceni za, kot pravijo analitiki "zgodovinski dogodek".

Trump je maja odpustil Comeyja z utemeljitvijo, da je bil nastopač, vendar je glede na Comeyjeve besede pravi razlog preiskava ruskega vpletanja v volitve in domnevne povezave Trumpove predvolilne kampanje z Rusi.

Comeyjevo pričanje je lahko nevarno za predsednika, ker lahko obrne dinamiko preiskave ruskega vpletanja, ki jo vodi posebni tožilec Robert Mueller oziroma jo usmeri v predsednikova dejanja. Oviranje preiskave je eden od tako imenovanih "visokih zločinov", ki lahko vodijo v postopek odstavitve oziroma impeachment.

Resnosti položaja se je morda začel zavedati tudi Trump, ki svoje prste drži stran od twitterja, verjetno tudi zaradi tega, ker zaslišanje spremlja po televiziji skupaj s svojim odvetnikom Marcom Kasowitzem.

Ta je že v sredo zvečer sporočil, da predsednik čuti zadoščenje, ker je Comey v pripravljeni izjavi potrdil, da Trump ni bil predmet ruske preiskave. To pa ne pomeni, da niso bili vpleteni člani Trumpove predvolilne kampanje.

Comey je na zaslišanju govoril na pamet in sploh ni bral izjave, ki je že v sredo spravila na dan podrobnosti o njegovih zasebnih pogovorih s Trumpom, ki si jih je zapisal, ker je čutil, da to ni prav.

"Bil sem resno zaskrbljen, da bo Trump lagal o pogovorih," je dejal Comey in priznal, da tega občutka ni nikoli imel, ko je delal za predsednika Georga Busha mlajšega in Baracka Obamo. "Vedel sem, da lahko pride dan, ko bom to potreboval ne le zaradi sebe ampak za obrambo integritete FBI.

Comey je med drugim dejal, da mu je Trump večkrat povedal, da odlično opravlja svoje delo, sam pa mu je zagotovil, da namerava odslužiti svoj desetletni mandat do konca. Razlaga za njegovo odpustitev ga je potem zmedla.

Trump je kot razlog najprej navedel, da je bil Comey lani grd do demokratske predsedniške kandidate Hillary Clinton. "To ni imelo nobenega smisla, med drugim zaradi časa, ki je pretekel od tistih odločitev," je dejal Comey.

"Verjamem mu na besedo, da me je odpustil zaradi ruske preiskave. Moj način vodenja preiskave mu je vzbudil občutek pritiska, ki ga je želel sprostiti," je dejal Comey in republikanski senatorki iz Maina Susan Collins priznal, da je zapiske o svojih pogovorih s Trumpom sam spravil v medije preko prijatelja, profesorja na univerzi Columbia.

Po vprašanju republikanca Johna Cornyna iz Teksasa je postalo jasno, da si Trump ni naredil nobene usluge z odpustitvijo Comeyja. Nekdanji direktor je dejal, da se preiskave FBI na tak način ne more ustaviti. Več kot očitno je, da si je Trump življenje po nepotrebnem zagrenil.

Zaslišanje je vsaj uvodoma pripravilo presenečenje, saj republikanci niso napadali Comeyja, da bi branili predsednika. Šele kasneje se je John McCain nekoliko spravil na Comeyja in namigoval, da ima dvojne standarde, ker je menda s Clintonovo ravnal bolj v rokavicah kot s Trumpom. Demokrati so ga seveda hvalili, tako kot so ga prej kritizirali, ker naj bi s svojim vodenjem preiskave elektronske pošte Clintonove prispeval k njenemu volilnemu porazu.

Nekdanji direktor FBI je še dejal, da po njegovem prepričanju ni nobenega dvoma, da so se Rusi vpletali v volitve, vendar ni nobenih dokazov, da so dejansko spreminjali oddane glasove. Na vprašanje predsednika odbora republikanca Richarda Burra, ali mu je kdo kdaj ukazal, naj ustavi rusko preiskavo, je Comey odgovoril nikalno.

Obenem je na vprašanje, ali verjame, da je Trump oviral preiskavo, ko ga je prosil, naj preneha preiskovati nekdanjega svetovalca za nacionalno varnost Michaela Flynna odgovoril, da ga je prošnja pretresla, vendar bo odločitev o tem, ali gre za oviranje preiskave prepustil posebnemu tožilcu Muellerju.

Na vprašanje demokratke Dianne Feinsten, zakaj ni Trumpu povedal, da to kar počne, ni v redu, je Comey priznal, da je bil morda malce strahopeten, ampak je bil tako šokiran, da ni našel pravih besed, da predsedniku razloži kako neprimerno se vede. "Videl sem njegove tvite o obstoju posnetkov. Gospod božji, upam, da posnetki res obstajajo," je dejal.

V njegovih odgovorih oziroma pomanjkanju odgovorov na nekatera vprašanja je očitno, da se težave za Trumpa povečujejo. Comey je potrdil, da lahko Muellerjeva preiskava odkrije zločine, ki nimajo nobene zveze z ruskim vpletanjem v volitve. Takšna je narava preiskav posebnega tožilca. Na nekaj vprašanj, ki so zadevala podrobnosti preiskave, je Comey odgovoril, da o tem ne more govoriti na javnem zaslišanju.

Takšna vprašanja je med drugimi zastavljal neodvisni senator iz Maina Angus King, ki je Comeyja vprašal, ali je bilo rusko vpletanje enkratna zadeva. Comey je odgovoril, da se bodo Rusi vrnili, ker gre za njihovo strateško odločitev za vpletanje v volitve v ZDA in drugje. "Rusko vpletanje v volitve so najmanj lažne novice, kot so lahko," je na Trumpove trditve, da gre za izmišljeno afero odgovoril Comey.

Senatorji niso mogli mimo vprašanja, zakaj bi verjeli Comeyju in ne Trumpu, in zakaj ni odstopil takoj, ko se mu je zdelo, da Trump počne kaj neprimernega. "Mama me je vzgojila, da takšne stvari o sebi ne govorim," je dejal in sprožil nekaj smeha, kot tudi takrat, ko je dejal, da mu je Trump s povabilom na večerjo pokvaril zmenek s soprogo.

Vodilni demokrat v odboru Mark Warner iz Virginije je dejal, da način, na katerega je bil Comey odpuščen, postavlja zelo resna vprašanja, ki jim morajo priti do dna. "Trump je kršil jasna navodila postavljena po aferi Watergate zato, da bi preprečili sum političnega vpletanja v preiskave FBI. Predsednik ZDA se ne more tako obnašati," je dejal Warner.

Trump o Comeyju ni tvital, je pa to ognjevito počel njegov sin Donald Trump mlajši, ki je med drugim sporočil, da ni bilo nikoli nobenega dvoma o tem, ko oče komu kaj ukaže ali ne.

Republikanski zagovorniki Trumpa polagajo upe v besedo "upam". Trump je Comeyju povedal: "Upam, da lahko lahko najdeš pot, da pustiš to pri miru, da pustiš Flynna pri miru". Tu je razlika med oviranjem preiskave in izrazom želje, vendar se je Comeyju zdelo zgovorno, da je Trump izpraznil prostor, preden mu je to povedal, torej se je zavedal, da dela nekaj narobe.