Televizija Al Jazeera je v ponedeljek razkrila, da so v škandal prodajanja ciprskih potnih listov sumljivim tujcem zunaj EU vpleteni tudi politiki na visokih položajih, med drugim predsednik parlamenta Demetris Siluris in poslanec Hristakis Giovani.
Ciprski politiki so za denar urejali državljanstvo številnim sumljivim tujcem, tudi obsojenim za kazniva dejanja v svojih državah, s čimer so se izognili kazni, po drugi strani pa so dobili pravico do prostega potovanja po EU.
V letih od 2017 do 2019 naj bi Ciper izdal najmanj 2500 potnih listov "tujim vlagateljem", ki so bili pripravljeni na ta sredozemski otok vložiti najmanj 2,5 milijona ameriških dolarjev. Med njimi naj bi bilo okoli 1000 Rusov in okoli 500 Kitajcev. Številni med njimi naj bi na ta način bežali pred roko pravice v domačih državah in čeprav bi morali ob prošnji za državljanstvo dokazati, da niso bili kaznovani oz. v postopku, to omenjenih politikov, ki so sodelovali v tej shemi, ni preveč motilo.
Ciprski državni tožilec George Savides je včeraj sporočil, da je sprožil kazensko preiskavo.
"Z nejevero smo spremljali, kako visoki uradniki kupčujejo z evropskim državljanstvom za finančne koristi," je dogajanje na Cipru včeraj v Bruslju komentiral tiskovni predstavnik Evropske komisije Christian Wigand.
Ciprski politiki so "zlate potne liste" prodajali kriminalcem in sumljivim tujcem
14. okt. 2020 6:00
Ciper bo 1. novembra ukinil program podeljevanja t. i. zlatih potnih listov, ki so jih lahko dobili tuji vlagatelji. Vlada v Nikoziji je odločitev sprejela po razkritjih v medijih, da so na ta način s pomočjo ciprskih politikov do potnih listov prišli tudi kriminalci.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke