Za nezaupnico, ki jo je enako kot tudi prejšnje tri vložila konservativna stranka GERB, je danes glasovalo 93, proti njej pa 116 poslancev - med njimi vladajoči socialisti BSP, liberalno Gibanje za pravice in svoboščine MRF in nepovezani, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Povod za vložitev nezaupnice je bil predlog zakona, ki ga je pripravila vlada in ki naj bi zagotavljal monopol ruskega energetskega giganta Gazprom nad plinovodom Južni tok. Po Južnem toku, ki naj bi tekel tudi čez Slovenijo, bo Rusija s plinom oskrbovala Zahodno Evropo, ne da bi plin tekel čez Ukrajino.
Kot dodaja nemška tiskovna agencija dpa, je tudi predsednik Evropske komisije v torek po vrhu EU v Bruslju kritiziral Bolgarijo in ji zabičal, da mora pri gradnji Južnega toka spoštovati pravila EU glede energetskega trga.
Stranka GERB je sicer na nedeljskih evropskih volitvah v Bolgariji zmagala z več kot 30 odstotki podpore, medtem ko so socialisti prejeli le slabih 19 odstotkov glasov. V GERB so nato nemudoma zahtevali odstop Orešarskega. Vladi se sicer, kot piše AFP, po dobrem letu dni na oblasti dejansko vse bolj majejo tla pod nogami, saj je nadaljnja podpora MRF pod vprašajem.
Bolgarska vlada preživela nezaupnico zaradi Južnega toka
30. maj. 2014 8:49 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017
Levosredinska bolgarska vlada premiera Plamena Orešarskega je danes pričakovano uspešno prestala že četrto nezaupnico. Konservativna opozicija je nezaupnico v parlamentu tokrat vložila, ker naj bi vladi manjkalo jasne strategije na področju energetike in ker naj bi s projektom izgradnje Južnega toka kršila obstoječa pravila.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke