Revija Reporter
Svet

Bo anglikanska cerkev na Otoku odprla vrata škofinjam?

STA

13. jul. 2014 5:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Anglikanska cerkev v Veliki Britaniji je v petek v Yorku na severu Anglije začela petdnevno sinodo, na kateri naj bi v ponedeljek sprejeli dokončno odločitev o tem, ali ženske lahko zasedejo škofovski položaj.

Anglikanska cerkev v Veliki Britaniji o posvetitvi žensk v škofinje na sinodi glasovala že leta 2012, a so zagovorniki sprememb tedaj za las zgrešili potrebno večino.

Odtlej je anglikanska cerkev dobila novega voditelja, canterburryskega nadškofa Justina Welbyja, ki se odločno zavzema za posvetitev škofinj in je pozval k "obsežnim kulturnim spremembam".

Nasprotniki posvetitve škofinj poudarjajo, da bi morali biti duhovniki in škofje zgolj moški, češ da so ti predstavniki Jezusa Kristusa na Zemlji.

Za sprejetje odločitve je sicer potrebna dvotretjinska večina v vsakem od treh domov sinode - med škofi, duhovniki in laiki. Če bo sinoda potrdila posvetitev škofinj, bo o tem razpravljal britanski parlament, odločitev bo potrdila kraljica Elizabeta II., nato pa bo odločitev novembra znova prišla na glasovanje v splošni sinodi, ki pa velja le za formalnost, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Če bo posvetitev žensk v škofinje sprejeta, bo to najpomembnejša sprememba v Anglikanski cerkvi v Veliki Britaniji po 20 letih, odkar so začeli ženske posvečevati v duhovnice.

V Anglikanski cerkvi v Avstraliji, na Novi Zelandiji in v ZDA ženske sicer že nekaj časa lahko postanejo škofinje, v južnoafriškem Svaziju pa je to mogoče od leta 2012.