Merklova je bila na svojem zadnjem uradnem obisku Bele hiše kot nemška kanclerka, saj se na naslednjih volitvah, ki bodo septembra, ne namerava potegovati za nov mandat. V času svojega mandata je imela opravka s štirimi ameriškimi predsedniki od Georgea Busha mlajšega prek Baracka Obame in Donalda Trumpa do Bidna.
"Pogrešal vas bom na vrhunskih srečanjih, res vas bom pogrešal," je dejal Biden, ki kanclerke ni uspel prepričati, naj se Nemčija odpove plinovodu iz Rusije mimo Ukrajine, so se pa ZDA odpovedale sankcijam proti nemškim podjetjem, ki sodelujejo pri projektu.
Srečanje voditeljev obeh držav je bilo nekaj povsem drugega, kot so bila srečanja Merklove s Trumpom, ki ni zamudil priložnosti za kritike na račun Nemčije. Voditelja sta bila sproščena, kljub razlikam glede plinovoda, patentnih pravic glede cepiv proti covidu-19 in obrambnih izdatkov.
Merklova je zagotovila, da Severni tok 2 ni nadomestilo ali zamenjava za plinovode, ki vodijo iz Rusije do Evrope preko Ukrajine. "Naša zamisel ostaja, da je Ukrajina tranzitna država za naravni plin in ima tako kot vsaka druga država pravico do ozemeljske nedotakljivosti," je dejala kanclerka.
Hkrati je Merklova Bidna opozorila na potrebo po odpravi prepovedi potovanj za Evropejce, ki želijo obiskati ZDA. Biden se ni zavezal k ničemer drugemu kot le temu, da bo v naslednjih dneh sporočil, kdaj bo prepoved morda odpravljena.
Mednarodne organizacije in ZDA si tudi želijo, da bi Nemčija prenehala nasprotovati odpravi patentne zaščite za cepiva proti covidu-19, vendar je nemška kanclerka tudi tokrat vztrajala pri stališču, da to ne bi bilo učinkovito in bi prizadelo prihodnje raziskave in razvoj zdravil ter cepiv. ZDA menijo, da bi bilo potrebno za cepiva proti covidu-19 uveljaviti izjemo.
ZDA bi prav tako rade enotno fronto z Evropo proti naraščanju moči in vplivu Kitajske, vendar Nemčija doslej ni pokazala volje do večjega pritiska na svojo pomembno trgovinsko partnerko, čeprav je kritična do kršenja človekovih pravic na Kitajskem. Nemčija vztraja, da je potrebno sodelovati s Kitajsko glede boja proti podnebnim spremembam in covida-19. Je pa Berlin pripravljen na usklajevanje politike z ZDA glede delavskih pravic, trgovine in kibernetske varnosti.
"Odnosi s Kitajsko morajo temeljiti na skupnih vrednotah ZDA in Nemčije," je dejala Merklova na skupni novinarski konferenci z Bidnom, ki je za nemško delegacijo potem gostil še večerjo, na kateri so bili med drugimi tudi državni sekretar Antony Blinken in njegova predhodnika Hillary Clinton ter Colin Powell. Po večerji se je Merklova odpravila nazaj domov.
Kanclerka se je v četrtek zjutraj sestala še s podpredsednico ZDA Kamalo Harris, kasneje pa tudi s poslovneži. Ameriška univerza Johnsa Hopkinsa pa ji je podelila častni doktorat.
Biden neuspešno prepričeval Merklovo, naj se odpove ruskemu plinu
16. jul. 2021 7:46 Osveženo: 7:48 / 16. 7. 2021
Ameriški predsednik Joe Biden in nemška kanclerka Angela Merkel v četrtek nista prišla na isto valovno dolžino glede plinovoda Severni tok 2 iz Rusije do Nemčije, vendar je voditeljica evropske države zagotovila, da Nemčija Rusiji ne bo dovolila izkoriščanja energije kot orožja.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke