Revija Reporter
Svet

Berlusconijeva stranka odrekla podporo italijanski vladajoči koaliciji

STA

26. nov. 2013 17:44 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Stranka Naprej, Italija nekdanjega italijanskega premiera Silvia Berlusconija z današnjim dnem formalno odreka podporo vladajoči koaliciji, o tem so že seznanili premiera Enrica Letto in predsednika države Giorgia Napolitana. Poteza je bila pred glasovanjem o izključitvi Berlusconija iz senata pričakovana, poročajo tuje tiskovne agencije.

"Pogoji za naše nadaljnje sodelovanje v tej vladi ne obstajajo več," je prek spletnega družbenega omrežja Twitter prvi sporočil vodja senatorjev stranke Paolo Romani. "Velika koalicija ne obstaja več," pa je dogajanje kmalu zatem na novinarski konferenci komentiral vodja Berlusconiju zvestih poslancev v poslanski zbornici Renato Brunetta.

Izstop iz koalicije v Naprej, Italija sicer v javnosti utemeljujejo z nasprotovanjem vladnemu predlogu proračuna za prihodnje leto, o katerem naj bi senat glasoval danes zvečer in na katerega je Letta vezal zaupnico. Vlada naj bi povsem preslišala njihove zahteve po znižanju davčnega bremena za podjetja.

Umik podpore Berlusconijeve stranke sicer ni dovolj za padec vlade, ki je nastala aprila. Ta namreč še naprej uživa podporo dela poslancev nekdanjega Berlusconijevega Ljudstva svobode. Ti so se zbrali okoli notranjega ministra Angelina Alfana in ustanovili novo desnosredinsko stranko, medtem ko je Berlusconi svoje lojaliste preimenoval v Naprej, Italija.

Vlada tako lahko nadaljuje z delom, čeprav bo imela v senatu zdaj veliko tesnejšo večino okoli desetih senatorjev. V spodnjem domu parlamenta pa bo še naprej uživala prepričljivo podporo.

Večina, ki vlado Lette podpira v parlamentu, sicer zadostuje za izključitev Berlusconija iz senata. Glasovanje o tem bo predvidoma v sredo, izključitev pa Berlusconiju grozi zaradi pravnomočne obsodbe na štiriletno zaporno kazen v primeru Mediaset.

Podlaga za sredino glasovanje je lani sprejet protikorupcijski zakon, ki določa, da v Italiji osebe, pravnomočno obsojene na več kot dve leti zapora, ne smejo sedeti v parlamentu ali kandidirati na parlamentarnih volitvah. Berlusconi in njegovi zavezniki trdijo, da zakon ne more veljati za dejanja, storjena pred njegovo uveljavitvijo, zato so napovedali umik podpore koaliciji.