Iraški parlament je zahtevo za umik tujih sil iz države izglasoval po petkovem ameriškem napadu na iranskega generala Kasema Solejmanija na bagdadskem letališču. State Department je kmalu po napadu, ki so mu sledile iranske grožnje s povračilnimi ukrepi, Američanom priporočil umik iz Iraka, kar pa ni veljalo za vojsko.
Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da v pismu ameriškega generala iraškim kolegom piše, da se bodo ameriške enote v naslednjih dneh in tednih začele premeščati, da se pripravijo "za gibanje naprej". Kaj natančno to pomeni, za zdaj še ni jasno. Obrambni minister Mark Esper v Washingtonu novinarjem avtentičnosti pisma ni ne potrdil in ne zanikal, je pa odločno zatrdil, da ni bila sprejeta nobena odločitev o umiku iz Iraka.
Glasovanje v iraškem parlamentu po poročanju AFP tudi ni bilo povsem čisto, saj so ga bojkotirali sunitski in kurdski poslanci, kar pomeni, da Američane iz Iraka uradno preganjajo šiitski Iračani. Trumpa je to užalilo in je zagrozil s hudimi sankcijami, ker so ZDA porabile veliko denarja za zračno oporišče v Iraku.
Nekdanji ameriški predsednik Barack Obama je z umikom ameriških enot "končal" iraško vojno že decembra 2011. Leta 2014 jih je nekaj tisoč poslal nazaj zaradi boja proti širjenju Islamske države (IS), pri čemer so ZDA učinkovito sodelovale s šiitskimi milicami, ki imajo podporo šiitskega Irana. S Trumpovim prihodom na oblast, še posebej pa z njegovim odstopom od iranskega jedrskega sporazuma je bilo sodelovanja konec.
Zaostrovanje je pripeljalo do nedavnih šiitskih bombardiranj, v katerih so umirali Američani, ki so odgovorili z zračnimi napadi, iraški šiiti pa so odgovorili z začasnim delnim zavzetjem ameriškega veleposlaništva v Bagdadu. Trump je na to odgovoril z usmrtitvijo Solejmanija in Iran napoveduje maščevanje.
Ameriška vojska v Iraku naj bi se pripravljala na premeščanje sil
7. jan. 2020 6:00
Poveljnik ameriških enot v Iraku brigadir William Seeley je po poročanju tiskovne agencije AFP obvestil iraške kolege, da se ameriške enote pripravljajo na umik iz Iraka. Umik je v nedeljo zahteval iraški parlament, ameriški predsednik Donald Trump pa je dejal, da čakajo Irak v primeru "neprijateljske" ločitve sankcije, kot jih še niso videli.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke