Žrtve morilskega pohoda, ki ga je Adam Lanza začel z umorom lastne matere Nancy Lanza na njunem domu v Newportu in nadaljeval v osnovni šoli Sandy Hook, so bile stare od šest do 56 let. Lanza je pobil 20 otrok, med njimi 12 deklic, in šest odraslih - vse so bile ženske. Otroci so bili stari šest oziroma sedem let.
Medtem ko je 18 otrok umrlo v šoli, sta dva ranam kasneje podlegla v bolnišnici. Strelec si je sodil sam, še preden je na kraj dogodka prispela policija.
Mrliški oglednik je potrdil, da so bile žrtve v šoli, kamor je Lanza vdrl skozi okno, ustreljene s puško. Uvodna poročila so namigovala na pokol z dvema pištolama, ki so ju odkrili pri morilcu. Vse žrtve so bile ustreljene najmanj z dvema nabojema iz neposredne bližine.
Poleg otrok je pobijal tudi odrasle, ki so se žrtvovali, da bi zaščitili svoje varovance. Med njimi je 47-letna ravnateljica šole Dawn Hochsprung, ki se je vrgla na strelca in ga skušala obvladati, kar je plačala z življenjem.
O morilcu se širi veliko govoric, vendar pa je uradno znanega le malo. Star je bil 20 let, imel pa naj bi osebnostne motnje. Po nekaterih informacijah naj bi bolehal za milo obliko avtizma, t.i. Aspergerjevim sindromom, za katerega pa ni dokazov, da bi povzročal nasilno vedenje. Lanza, ki je pred leti obiskoval šolo Sandy Hook, naj bi bil zelo inteligenten.
Tiskovni predstavnik državne policije Connecticuta poročnik Paul Vance je dejal, da so si počasi ustvarili polno sliko o tragediji, ki bo dala odgovor na vprašanje kako, predvsem pa, zakaj je prišlo do pokola. Podrobnosti pa za zdaj ni razkril.
Po navedbah ameriških medijev naj bi bila mati napadalca, sicer njegova prva žrtev, ljubiteljica orožja. Svoje otroke naj bi s sabo vozila na strelske vaje. Orožje, s katerim je streljal Lanza, je bilo njena last.
Odgovore na vprašanja, ki si jih zastavlja policija, skuša najti tudi 27.000 prebivalcev Newporta nedaleč od mesta New York, celotne ZDA in svet, iz katerega prihajajo izrazi sožalja. Mesto so zavzeli novinarji iz vsega sveta, ki spremljajo bolečino njegovih prebivalcev in jo prenašajo v svet. Potekajo bedenja in žalne slovesnosti, prizadeti pred najbolj tragičnim božičem v zgodovini pa so dobili tudi strokovno pomoč.
Tokratni pokol je najhujši v ameriških šolah od leta 2007, ko je strelec na univerzi Virginia Tech pobil 32 ljudi. Streljanje je javnost presenetilo, saj je Newtown, ki leži okrog 100 kilometrov severno od New Yorka, doslej veljal za dokaj varno območje glede nasilja s strelnim orožjem, ki je sicer v ZDA vsakdanji pojav.
Ameriški predsednik Obama je napovedal, da se bo v nedeljo zvečer udeležil medverskega bedenja za žrtve, nato pa se srečal s sorodniki žrtev. Celotne ZDA nestrpno pričakujejo, kaj bo povedal. Med drugim Američane zanima, ali bo omenil potrebo po omejitvi dostopnosti strelnega orožja.
V petkovem prvem odzivu na pokol je Obama s solzami v očeh izrazil sožalje sorodnikom žrtev in dejal, da je bilo v zadnjih letih v ZDA preveč podobnih tragedij. O omejevanju dostopa do orožja pa za zdaj ni govoril.
Amerika v šoku po pokolu na šoli
16. dec. 2012 18:14 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Po petkovem krvavem pokolu na šoli v zvezni državi Connecticut, v katerem je napadalec ubil 20 otrok in šest odraslih, so Američani v šoku. Z obiskom prizorišča tragedije bo skušal sorodnikom žrtev oporo v stiski nuditi predsednik Barack Obama. Policija medtem še ni razkrila, kaj je 20-letnega napadalca pognalo v skrajno dejanje.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke