Smrt komunističnega diktatorja Fidela Castra je sprožila različne odzive. Od veselja do patetičnih izpadov žalosti. Tudi v Sloveniji. Miha Kordiš, ki ne skriva navdušenja nad revolucijami v Južni Ameriki (skupaj s poslansko kolegico iz Združene levice Violeto Tomič je bil denimo gost venezuelskega samodržca Nicolasa Madure), je v soboto, ko se je po svetu razširila vest, da je umrl človek, ki je skupaj z zloglasnim Che Guevaro in svojim Bratom Raulom lastnoročno ubil več kot 1.000 ljudi, zapisal, da je Castra 50 let poskušala ubiti CIA, a ji ni uspelo, zato je končni rezultat: Castro 90 (toliko je bil star), CIA 0. In še: »Comandate, počivaj v miru. Hvala ti za svetel zgled neupogljivosti, odločnost in predanosti majhnega ljudstva proti imperialistični veličini. (…) Kaj vse lahko na bolje premaknejo pokončni ljudje. VIVA FIDEL!« Poleg je pripel Castrov citat: »Revolucija ni cvetoča pot. Revolucija je boj na smrt med prihodnostjo in preteklostjo.«
Seveda, tistega o kubanskih prostitutkah, ki so se zaradi revščine in lakote prodajale za nekaj dolarjev »imperialistom«, ni omenil. Gre pa takole: »Kuba ima najbolj čiste in najbolj izobražene prostitutke na svetu«. In še: »Ena največjih prednosti revolucije je, da imajo tudi naše prostitutke univerzitetno izobrazbo.«
O »velikanu 20. stoletja« je zapisal tudi poslanec SD Jan Škoberne: »Odhaja eden velikanov 20. stoletja. Ideja, da je mogoče živeti v enakosti in da so tudi majhni narodi lahko gospodarji na svojem - ostaja.« No, kaj drugega od politične stranke, ki je naslednica Zveze komunistov Slovenije, odgovorne za smrt civilistov in sistematično kršenje človekovih pravic, tudi ni pričakovati. Nekdanji poslanec LDS Franco Juri je na facebook zapisal: »Njegov odhod ima nekaj simbolnega,Znamenje konca enega in začetka novega časa? Boljšega? Slabšega? (…) Osebno sem ga spoznal leta 1999, a ne na Kubi, temveč v Venezueli, v Caracasu. Klepetala sva predvsem o jugoslovanski košarki. Presenetljivo dobro jo je poznal.«
A če ste mislili, da so žalovali samo v »najbolj socialistični državi v Evropi« (kot je Slovenijo označila ruska izdaja ameriške revije Forbes), se motite. Najprej si oglejmo, kako so Castra, diktatorja, dokazanega množičnega morilca in terorista, mainstream mediji. Ne boste verjeli, boljše kot so Donalda Trumpa, ki so ga označili za vse: od rasista prek seksista do fašista. Da je umrl predsednik, je poročal BBC, televizija CNN je uporabila besedo »voditelj«, New York Times besedo »revolucionar«, enako ABC. Besedo diktator je uporabilo malo medijev (denimo Fox News in NBC). Podobno so poročali slovenski mediji, ki so prenašali čustvene izlive svetovnih voditeljev.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claud Juncker je zapisal, da je bil Castro »ena od zgodovinskih osebnosti preteklega stoletja in poosebljenje kubanske revolucije. S smrtjo Fidela Castra je svet izgubil moža, ki je bil za številne junak«. Kanadski premier Justin Trudeau je dejal, da je z globoko žalostjo sprejel novico, da je umrl dolgoletni kubanski predsednik, ki je bil predan Kubi in je ljubil Kubance. Trudeau je še posebej poudaril Castrove »uspehe« v zdravstvu in izobraževanju.
Federica Mogherini, zunanja ministrica EU, je dejala: »Fidel Castro je bil odločen mož in zgodovinska osebnost. Umrl je v času velikih izzivov in negotovosti ter velikih sprememb v njegovi državi.« Irski predsednik Michael Higgins je izjavil: »Fidel Castro bo v spominu ostal kot velikan med svetovnimi voditelji, katerega pogled na svobodo ni bil le za njegove ljudi, ampak za vse zatirane narode na svetu.« Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz pa: »Fidel Castro je dal Kubi, Latinski Ameriki in svetovni politiki močan pečat. S tem se je zaprlo eno poglavje zgodovine. EU gleda skupaj s kubanskim narodom v prihodnost.«