Revija Reporter
Slovenija

Zver: S padcem Janševe vlade konec sanj o častnem izhodu iz krize

STA

14. feb. 2013 11:26 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Evropski poslanec Milan Zver (EPP/SDS) meni, da je s skorajšnjim padcem vlade Janeza Janše konec sanj o častnem izhodu iz krize. Prihod trojke je vse bolj verjeten, je dejal v pogovoru za Demokracijo. Pri vstajnikih pa gre po njegovem mnenju "za ad hoc združbo, ki ne more oblikovati konsistentne doktrine".

Po Zverovih besedah je prihod trojke vse bolj verjeten, a po njegovem opozorilu se je treba zavedati, da bo ostrejše protikrizne ukrepe spremljalo nezadovoljstvo ljudi z Evropsko unijo in protievropsko razpoloženje se bo še okrepilo. "To bi nekomu lahko nevarno ustrezalo," opozarja evropski poslanec, ki je bil na zadnjih predsedniških volitvah kandidat SDS in NSi.

Glede vladne krize meni, da te ni povzročilo poročilo protikorupcijske komisije, pač pa so jo povzročili tisti, ki so se odločili za odhod iz vladne koalicije, "v prvi vrsti Virant".

Dodaja, da "botri obstajajo in seveda vplivajo na tiste politike, ki iz različnih razlogov niso avtonomni oziroma neodvisni". "V Sloveniji precejšnjemu delu politike vežejo roke razna omrežja, ki so tudi med seboj prepletena: od različnih prostozidarskih prek starih udbomafijskih, gejevskih do sodobnih yesov," opozarja. Dodaja, da jih "veže interes, denar, nekatere tudi ideologija in posli, ki morajo biti skriti pred javnostjo".

Državljanski listi napoveduje podobno usodo, kot je doletela stranko Zares. Stranka DeSUS pa je po njegovih besedah stanovska stranka, "ki nima kaj iskati v moderni politiki".

Koalicija, ki zdaj razpada, je po njegovi oceni v enem letu naredila "ogromno". "Tlakovala je pot iz krize," je besede premiera Janše povzel Zver.

Pri vstajnikih pa gre po njegovem mnenju "bolj za ad hoc združbo, ki ne more oblikovati konsistentne doktrine". "Lahko bi jo zaznali, če bi skupaj zlepili njihova sporočila. Na mariborskem shodu so na primer govorili celo o agrarni reformi. Tudi sicer se mi zdi, da je, pogojno rečeno, njihova doktrina predmoderna," je dejal.

Meni, da je nizka podlaga demokratične kulture plodno okolje za to, da "totalitarni refleks laže pride do izraza". Kar se je dogajalo na Prešernov dan popoldne, ni bilo spontano, še manj ljudsko, meni. "Za tem stoji prava elita z močno logistiko. Ta se v nasprotju od akterjev zbora skriva, tako kot se udarne enote skrivajo za maskami. Na eni od vstaj v Mariboru so napovedali gverilo. Deloma smo jo dobili," pravi Zver.

Po njegovi oceni se zgodovina ponavlja v več pogledih. "Na družabnih omrežjih in tudi sicer v javnosti se ustvarja ozračje sovraštva, napetosti. Grožnje so vsakodnevni pojav. Predsedniku Zbora za republiko na cesti grozijo. Producirajo laži, ki se dotaknejo dostojanstva," je dejal. Iz predsedniške kampanje pa ima tudi sam tako izkušnjo.