Po podatkih WHO so v torek na Kitajskem, od koder se je virus začel širiti po svetu, zabeležili 411 novih primerov okužbe. Po zadnjih podatkih je tam zahteval 2717 smrtnih žrtev, doslej pa se je okužilo več kot 78.000 ljudi. Zabeležili so 52 novih smrtnih žrtev, kar je najmanj v zadnjih treh tednih.
Zunaj Kitajske pa so v torek zabeležili 427 novih okužb z novim koronavirusom, kažejo podatki WHO.
Največ okužb zunaj Kitajske je v Južni Koreji, in sicer 1261. Tam so zabeležili največji porast v enem dnevu doslej, število okuženih se je povečalo za 284. Doslej je umrlo 12 ljudi.
Največ smrtnih žrtev izven države, kjer se je virus pojavil, pa so doslej zabeležili v Iranu, in sicer 19. Število potrjenih primerov znaša 139.
Japonske oblasti so sporočile, da več deset ljudi, ki so jim dovolili odhod z ladje za križarjenje Diamond Princess ob japonski obali, kaže simptome okužbe z novim koronavirusom. Na Japonskem so medtem zabeležili novo, šesto smrtno žrtev bolezni covid-19, ki jo povzroča novi koronavirus. V državi narašča tudi število okuženih. Doslej so jih - vključno s tistimi z ladje Diamond Princess - zabeležili več kot 860.
V Evropi je novi koronavirus najbolj razširjen v Italiji. Tam je po najnovejših podatkih umrlo 12 ljudi. Zadnja smrtna žrtev je 69-letni moški iz kraja Lodi v Lombardiji, ki je imel pred tem kronično obolenje dihal.
Po zadnjih podatkih italijanskih oblasti je v Italiji 374 primerov okužbe z novim virusom. Večino, 258, so zabeležili v Lombardiji, na drugem mestu je dežela Benečija z 71 primeri. V deželi Marke v osrednji Italiji pa so danes potrdili prvi primer novega koronavirusa. Med okuženimi so tudi štirje mladoletni.
V Franciji pa je okužbi z novim koronavirusom kot prvi francoski državljan podlegel 60-letni moški, so sporočile oblasti. Moški je bil učitelj na šoli v mestu Crepy-en-Valois, približno 80 kilometrov severovzhodno od Pariza. Glede na doslej znane informacije ni potoval na območja, prizadeta v globalnem izbruhu novega koronavirusa.
Skupno število doslej okuženih v Franciji je medtem naraslo na 17. Od teh jih je 11 že ozdravelo, štirje pa ostajajo v bolnišnici.
Francoska vlada je vse državljane, ki se vračajo iz Lombardije in Benečije, pozvala, naj se izogibajo "nenujnim izhodom" in otrok ne pošiljajo v šolo. Enako priporočilo velja tudi za tiste, ki se vračajo iz Kitajske, Singapurja in Južne Koreje.
V Španiji so po zadnjih podatkih tamkajšnjih oblasti zabeležili 12 primerov okužb z novim koronavirusom, od tega deset od ponedeljka. Dva človeka, pri katerih so okužbo odkrili v začetku meseca, sta medtem že zapustila bolnišnico.
Na Hrvaškem so potrdili tretji primer okužbe z novim koronavirusom. Pri enem od dveh novih primerov gre za brata dvojčka 26-letnika, ki je bil v torek zabeležen kot prvi primer okužbe v sosednji državi. Oba okužena moška sta trenutno na zagrebški infekcijski kliniki. Prvi okuženi na Hrvaškem je bil med 19. in 21. februarjem v Milanu, kamor je potoval z avtobusom. Oblasti so potrdile, da so našli vse osebe, ki so bile v neposrednem stiku z okuženima bratoma.
Pri drugem novem primeru okužbe na Hrvaškem pa gre za moškega, ki dela v Parmi v Italiji. Doslej opravljene laboratorijske preiskave pri več kot 70 ostalih sumih na okužbo z novim koronavirusom na Hrvaškem so bile negativne.
Potem ko so na Tirolskem v Avstriji v torek potrdili okužbo z novim koronavirusom pri dveh osebah, so pristojne oblasti odredile dvotedensko karanteno za 12 ljudi. Okužbo so potrdili pri 24-letni Italijanki, ki je receptorka v enem od hotelov v Innsbrucku, in njenem prijatelju.
Prvi primer okužbe pa so medtem zabeležili tudi v Grčiji, in sicer pri 38-letni ženski, ki je bila nedavno na severu Italije. O prvem primeru poročajo tudi iz Severne Makedonije, kjer je z virusom okužena 50-letna ženska, ki se je nedavno vrnila iz Italije. Prva primera imajo tudi v Braziliji in Alžiriji.
Evropska komisarka za zdravje Stela Kiriakides je ob tem v Rimu poudarila, da novi koronavirus skrbi Evropo, a še ni razloga za preplah. Kot je še dejala po srečanju z italijanskim ministrom za zdravje Robertom Speranzo, bi vse evropske države kljub temu morale pripraviti načrte za morebitno pandemijo in z njimi seznaniti Bruselj.
V Sloveniji še ni potrjene okužbe z novim koronavirusom, je popoldne dejala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Simona Repar Bornšek. Vlada je že pred tem na Twitterju sporočila, da je bilo v Sloveniji doslej opravljenih 59 testov na novi koronavirus. Do 12. ure so bili vsi negativni. Repar Bornškova je sicer dejala še, da so vladi že predlagali sprostitev blagovnih rezerv.
V zdravstvenih ustanovah še naprej sprejemajo ukrepe za preprečitev vnosa novega koronavirusa. V UKC Ljubljana od danes velja prepoved obiskov. Tam vzpostavljajo posebno telefonsko številko, na kateri bo mogoče dobiti osnovne informacije o novem virusu. Sprva v dveh improviziranih šotorih, nato pa v kontejnerjih bodo uredili improvizirano ambulanto za odvzeme brisov tistim, ki bi lahko bili okuženi.
Na morebitne okužbe s koronavirusom so pripravljeni tudi v novomeški bolnišnici in Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik.
V Zdravniški zbornici Slovenije so medtem kritični do načrta za vzpostavitev 55 vstopnih točk na primarni ravni za primer epidemije novega koronavirusa. Takšna rešitev bi po njihovem vodila v nenadzorovano širjenje bolezni med pacienti in zdravstvenimi delavci.
Podjetja na Severnoprimorskem se medtem že soočajo s težavami, ki jih povzroča širjenje koronavirusa. Tako že prihaja do zamud pri dobavah blaga, celo do odpovedi dobav, običajni dobavni roki se podaljšujejo. Obenem načrtujejo nabave večjih zalog materiala kot običajno, so sporočili s Severnoprimorske gospodarske zbornice.