Proti koncu lanskega leta si je minister za pravosodje Aleš Zalar dal na svojo mizo prinesti vse, kar zadeva ustanovitev in delo lani ustanovljenega Študijskega centra za narodno spravo. Petega januarja so zaposleni na tem centru ostali brez plač. Prejeli so jih teden pozneje. Po naših informacijah šele nekaj dni po intervenciji predsednika vlade Boruta Pahorja.
Pahor se bo aprila udeležil vrha Evropske unije v Pragi, kjer bodo voditelji sprejeli izjavo in določili spominski dan na žrtve totalitarizmov. To bo 24. avgusta, na dan ko sta Stalin in Hitler oziroma Molotov in Ribbentrop leta 1939 podpisala znameniti pakt med Sovjetsko zvezo in nacistično Nemčijo. Omenjena izjava je nastajala tudi s sodelovanjem ustanov, kot je novi Študijski center za narodno spravo. V vrsti držav, ki so izkusila komunistični totalitarizem, so že nekoliko dlje dejavne podobne raziskovalne ustanove. Med seboj se povezujejo in na temelju Praške deklaracije o evropski vesti in komunizmu (njen prvi podpisani je Vaclav Havel) pripravljajo Evropsko platformo spomina in vesti, ki naj bi jo aprila na vrhu EU med češkim predsedstvom podpisali predsedniki vlad članic Unije. Njihovo izhodišče je, da je treba totalitarizme obravnavati z enakimi merili.V Praški deklaraciji se podpisniki zavzemajo tudi za ustanovitev evropskega inštituta za raziskave totalitarizma (ta bi tudi podprl mrežo nacionalnih raziskovalnih inštitutov) in panevropski muzej oziroma spomenik žrtvam vseh totalitarizmov, da bi se spominjali žrtev teh režimov in krepili zavest o njihovih zločinih. Predlagana je tudi skupna počastitev dvajsetletnice padca berlinskega zidu in pokola na Trgu nebeškega miru v Pekingu.
Kakšna usoda pod novo vlado čaka našo ustanovo, ki je nastala iz leta 2005 ustanovljenega sektorja za popravo krivic in za narodno spravo pri pravosodnem ministrstvu? Mimogrede, tudi na Slovaškem je v okviru pravosodnega ministrstva nastal podoben inštitut in bil prav tako deležen političnih pritiskov. »Kolegi s Slovaškega so mi pripovedoval, da je ustanovitelj inštituta umrl v nepojasnjenih okoliščinah. Ko se je zgodaj zjutraj peljal v službo, je vanj trčil tovornjak, naložen s kamenjem. Okoliščine so bile, milo rečeno, nenavadne,« nam je povedala direktorica Študijskega centra za narodno spravo Andreja Valič.
VEČ V TISKANI IZDAJI