Revija Reporter
Slovenija

Žrtev domnevnega spolnega nasilja razkrila ime duhovnika. Lazaristi: odpira se pot pogromu, linču in maščevanju

Ivan Puc

5. apr. 2019 14:09 Osveženo: 14:16 / 05. 4. 2019

Deli na:

Planet TV je z izjavo anonimnega neznanca razkril ime duhovnika, ki ga naj bi več let zlorabljal. To naj bi bil Jože Planinšek, duhovnik iz Celja

Bobo

Planet TV je včeraj v oddaji Argument z izjavo anonimnega neznanca razkril ime duhovnika, ki ga naj bi več let zlorabljal. »Ta način obravnave suma kaznivega dejanja zavračamo in poudarjamo, da zaupamo civilnopravnim in cerkvenim organom, ki so postavljeni in usposobljeni, da ugotovijo krivdo in njeno težo. Osumljenec pa je nedolžen, dokler mu krivda sodno ni dokazana,« je v izjavi zapisal vizitator Slovenska provinca Misijonske družba lazaristov Franc Rataj.

»To se je dogajalo v času mojega srednješolskega šolanja, od 15. do 18. leta,« je za oddajo Argument dejal 42-letni moški, ki naj bi bil pred 27 leti žrtev spolnega nasilja med lazaristi. Potrdil je, da naj bi bil to duhovnik Jože Planinšek, ki trenutno deluje v Celju. »Ob večerih je prihajal v mojo sobo. Ponavadi se je, ko sem že spal, usedel na rob postelje in z roko segel pod odejo ter se začel dotikati mojega spolovila,« je opisal moški.

Po njegovih besedah so se zlorabe nadaljevale približno tri leta in pol. V tem obdobju je bil zlorabljen vsaj petdesetkrat, je pojasnil in dejal, da je o zlorabi govoril tudi z drugimi dijaki v samostanu. Sprejeli so skupno odločitev, da o tem obvestijo odgovorne. »Tako smo v četrtem letniku srednje šole vse skupaj prijavili predstojniku, ki je bil takrat odgovoren za nas.« Ta naj bi bil ob izpovedi učencev začuden. »Pričakoval sem, da bodo naslednji dan sledili razgovori, tolažbe, vendar ni bilo niti besede, pogleda ali telefonskega klica,« je še pojasnil.

V izjavi Misijonske družbe lazaristov zoper njenega člana so najprej pojasnili, da so v dozdajšnjih izjavah (23. in 26. februarja 2019) poudarilo, da je pripravljeno stopiti naproti vsakemu, ki bi se nanj obrnil s pritožbo, da je bil zlorabljen s strani kakšnega od njenih članov. V takšnem primeru se ugotovi storilec in dejanje. Glede na težo dejanja se pritožba obravnava v notranjecerkvenih postopkih ali/in pred civilnopravnimi organi, ki izrečejo sodbo in določijo ukrepe. Anonimni neznanec na televizijskem zaslonu vodstvu Slovenske province zlorabe ni prijavil, zato tega primera ni moglo obravnavati in prijaviti suma zlorabe organom kazenskega pregona.

»Žrtev ima pravico razodeti storilca, ki ji je prizadejal krivico. Toda ta mora biti ugotovljena na osnovi sodnega postopka, kakor ga določajo zakoni pravne države. V tem primeru tega ni bilo, zato ta način obravnave suma kaznivega dejanja zavračamo in poudarjamo, da zaupamo civilnopravnim in cerkvenim organom, ki so postavljeni in usposobljeni, da ugotovijo krivdo in njeno težo. Osumljenec pa je nedolžen, dokler mu krivda sodno ni dokazana. Privatizacija sodbe, ki si jo je oddaja prilastila, odpira pot pogromu, linču, maščevanju in drugim motivom, končno ruši temelje pravne države in je v ostrem nasprotju s civilizacijskimi normami, ki ščitijo pravico do dobrega imena posameznika, dokler mu krivda ni dokazana,« so še zapisali v Slovenski provinci Misijonske družbe lazaristov.