Revija Reporter
Slovenija

Zorko o aferi Prešiček: Šarec je prvič izpadel, kot da morda okleva

STA

29. jan. 2019 6:00

Deli na:

Andraž Zorko

Arhiv

Političnega analitika Andraža Zorkota včerajšnja odločitev premierja Marjana Šarca, ki je sprejel odstop ministra za kulturo Dejana Prešička, ne preseneča. "Ne vem, če je kdo sploh pričakoval drugačen razplet," je dejal za STA in ocenil, da je Šarec izpadel "zmagovalec", ker je sprejel navidezno težko odločitev, ki so mu jo naložili v SD.

Zorko, partner v družbi Valicon, ki se ukvarja z raziskovanjem javnega mnenja, je pojasnil, da je bila Šarčeva odločitev glede Prešička pričakovana tudi zato, ker je bil po odstopu kohezijskega ministra iz vrst SAB Marka Bandellija vzpostavljen standard, ki ga mora premier zdaj upoštevati. Ob Bandellijevem odstopu ga je na to, da za vse ministre v njegovi vladi ne pričakuje drugega kot iste standarde, že vnaprej opozorila Alenka Bratušek.

"Ob odstopu Bandellija in tudi v predvolilni kampanji je Šarec obljubil in postavil določene standarde. In prevažanje glasbil s službenim avtomobilom z ministrstva na glasbeni konservatorij - pojavile so se sicer še hujše obtožbe - pa naj se sliši še tako banalno, enostavno ne sodi v ta standard. In tudi zato premier ni imel izbire, kot da odstop sprejme," je pojasnil Zorko.

Medtem ko je Bandelli zaradi neprimerne komunikacije v javnosti s položaja odšel po Šarčevem pozivu in po odločitvi SAB, je odločitev o odhodu Prešička, na katerega so v zadnjih dneh letele zlasti obtožbe o mobingu in šikaniranju zaposlenih na ministrstvu za kulturo, padla na Šarca. In sicer po tistem, ko so to odločitev predsedniku vlade prepustili v SD. Dan prej je sicer že Prešiček sam podal odstopno izjavo.

To odlašanje in nekakšno prelaganje odgovornosti je presenetilo Zorka. Medtem ko je šlo pri Bandelliju po njegovih besedah hitreje, je tokrat SD preložila odgovornost na premierja, kar je na včerajšnji novinarski konferenci tudi sam izpostavil. Šarec se je po drugi strani tudi sam v Davosu elegantno izognil tej temi, "češ da zdaj ni čas za to". To pa je bila po Zorkovem mnenju ena premierjevih manj spretnih potez v zadnjem času.

Bilo je namreč nekoliko nenavadno, "ker je prvič izpadel, kot da morda okleva". "Prvič je bilo pri premierju zaznati nekaj neodločnosti in po drugi strani taktiziranja ali še huje, kot da Šarec ne odloča sam, da je moral priti nazaj v domovino, da se je lahko odločil," je dejal Zorko. V tem času je Prešiček sam dal odstopno izjavo in morda je prav zaradi tega Šarec odlašal. Po Zorkovih domnevah so Prešičku tako v SD kot v LMŠ dali priložnost, da sam ponudi odstop.

Šarec je po Zorkovi oceni ravnal zelo modro, saj je on izpadel "zmagovalec". Izpadlo je namreč tako, kot da je on sprejel odgovornost namesto stranke SD, in sicer da je ponujeni odstop sprejel. Moralo pa bi biti ravno obratno, Prešiček in z njim SD bi s pravočasnim odstopom oz. bolj odločnim stališčem pretekli teden kvečjemu pridobila politične točke. Precej modro je Šarec sicer po njegovem mnenju ravnal tudi, ker je zahteval, da z ministrstva odideta tudi državna sekretarja.

Na vprašanje, ali lahko Šarec zdaj še bolj pridobi na javnem mnenju, je Zorko ocenil, da ne more več veliko pridobiti, razen če bo kateri od strank podpora še bolj padla, kar se zna zgoditi edino v primeru SD, a ne občutno. So se pa začela odpirati določena vprašanja okoli Šarca in LMŠ, in sicer kdo sploh vodi to vlado in kdo je v resnici LMŠ, je dejal Zorko.