Revija Reporter
Slovenija PLUS

Srbski sindrom ali zakaj Zoran ne dela (več): postajamo balkanska pralnica denarja

Dejan Steinbuch
2 1.913

24. jul. 2025 6:00 Osveženo: 7:30 / 24. 7. 2025

Deli na:

Milorad Dodik in Zoran Janković leta 2022, ko je ljubljanski župan prišel v Banjaluko izrazit svojo podporo razvpitemu predsedniku Republike Srbske.

SNSD

Morda se zmrdujete nad novico, da bo Srbija še ta mesec v bližini Pekinga izvedla skupne vojaške vaje s Kitajci. Nič nenavadnega za državo, ki si formalno prizadeva za vstop v Evropsko unijo, ima nerešen spor s Kosovom, ohranja prijateljske vezi z Rusijo, hkrati pa prodaja orožje Ukrajini. Celo za slovenske mirovnike in rusofile, ki Srbijo vidijo kot most do Moskve, je beograjska diplomacija preveč kompleksna, da bi bili ob njej navdušeni.

Pravzaprav jim ni jasno, kaj se dogaja. V spominu imajo, da gre za največjo pravno naslednico SFRJ in formalno še vedno neuvrščeno državo, vendar jih obenem šokira podatek, da Vučićev režim doslej ni obsodil izraelskega početja v Gazi, kaj šele, da bi kakšnega ministra Netanjahujeve vlade razglasil za nezaželeno osebo in mu zagrozil z nekakšnimi sankcijami – kot je to storila Teheranska Tanja v Sloveniji, ki ji je na eni zadnjih predpočitniških sej vlade uspelo doseči izjemno pomemben vladni sklep, zaradi katerega nas bodo slavili po vsem muslimanskem svetu, tako rekoč od Maroka do Indonezije.