Referendum o arbitražnem sporazumu je bil "žalosten dan za Slovenijo", je v pogovoru za Demokracijo menil direktor Zavoda 25. junij Marjan Podobnik. Zanj se je z referendumom, zaradi katerega bo Slovenija "skoraj zanesljivo izgubila dele nesporno slovenskega ozemlja in morja", pokazala tudi "usodno nizka stopnja narodne zavesti".
Podobnik se je obregnil ob volilno udeležbo in dejal, da je "tovrstna nezainteresiranost in odsotnost občutka soodgovornosti ob tako usodnih vprašanjih zlovešč znak za prihodnost Slovenije in slovenstva"."Plačali bomo visoko in zasluženo ceno ne le z izgubo odprtega morja, pač pa verjetno kmalu tudi z izgubo svoje državne suverenosti. Izgubili jo bomo, ker nam premalo pomeni, da bi si jo zaslužili, in ker nam tisti, ki so domovini darovali celo svoja življenja, ne morejo več pomagati," je dejal Podobnik.
Pri porazu nasprotnikov arbitražnega sporazuma je po njegovem veliko vlogo odigrala tudi "medijska neuravnoteženost", predvsem z "grobimi in žaljivimi napadi na nekatere ugledne slovenske moralne avtoritete". Toda največja težava je bila po njegovem mnenju nezadostna koordiniranost nasprotnikov sporazuma. "Prvič in zadnjič smo se srečali šele na kosilu pred sklepno prireditvijo," je dejal Podobnik.
Ponovil je, da "vsebina arbitražnega sporazuma zelo zmanjšuje možnosti, da bi z dobrim memorandumom bistveno zmanjšali škodljive posledice sporazuma". "Verjamem, da bo slovenska vlada iskala soglasje in v memorandum vključila zgodovinska dejstva vsaj od leta 1918 naprej, toda kolikor poznam mednarodno politiko, je rešitev bolj ali manj že določena in bo verjetno nekaj slabša, kot so jo narisali zagovorniki arbitražnega sporazuma pred referendumom," je še menil Podobnik v Demokraciji.