Revija Reporter
Slovenija

Žerjav: Številke v pregledu stanja v NLB in poročilu Banke Slovenije milijarde narazen

STA

12. jul. 2012 9:37 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Na koalicijskem sestanku pred današnjo sejo vlade, na kateri naj bi obravnavali zakon o državnem holdingu, je bila vroča tema pregled stanja v NLB. Predsednik SLS Radovan Žerjav je še pred sestankom dejal, da bo predlagal revizijo v NLB, saj se podatki pregleda v NLB in Banke Slovenije močno razlikujejo.

Razlike v številkah, ki jih dobivajo od Banke Slovenije, so namreč od številk iz skrbnega pregleda v NLB milijarde narazen, je pojasnil Žerjav.

"Številke, ki jih dobivamo na mizo, z ene strani od Banke Slovenije, z druge skozi ta skrbni pregled, strižejo, da je to nemogoče, in na osnovi takih številk, ki so tako narazen, vlada ne more resno in odgovorno odločati o tem," je še dejal predsednik SLS in minister za gospodarski razvoj in tehnologijo.

Vlada po njegovih besedah potrebuje in hoče vedeti, koliko je kreditov, "ki jih NLB ne bo dobila in nikoli videla, kdo je to dobil in koliko". Žerjav se sprašuje, ali podatke o dejanskem stanju v NLB morda kdo skriva in zakaj. Pojasnil je, da je naročnik skrbnega pregleda sicer NLB in ga tudi plačuje, izvajalec pa je neko tuje podjetje.

Banka Slovenije bi morala, tako Žerjav, poznati natančno stanje teh kreditov, ker je ona regulator in skrbi za finančno stabilnost slovenskega bančnega in finančnega sistema. Pričakoval bi, da če vlada po telefonu pokliče guvernerja, da "v roku 24 ur dobi podatke". Pojasnil je še, da je predsednik vlade Janez Janša večkrat poklical guvernerja Banke Slovenije Marka Kranjca in čakal nekaj mesecev, da "je dobil vsaj neke približne podatke".

Kljub temu da še nimajo podatkov glede NLB, je po Žerjavovem mnenju mogoče ustanoviti holding za upravljanje državnega premoženja. Ko bodo holding ustanovili in želeli prenesti slabe terjatve iz NLB v enega od skladov tega holdinga, pa morajo imeti vse podatke.

Do pregleda v NLB je bil vnovič oster predsednik DeSUS Karl Erjavec, ki pa je odgovornost za to, da konkretnih številk še vedno nimajo, pripisal ministru za finance Janezu Šušteršiču. "Velik problem ministra za finance je to, da nam ne more dati teh podatkov. To je njegov in ne naš problem," je poudaril Erjavec. Dodal je, da si ne predstavlja, kako bo Šušteršič kot minister za finance reševal bančni sistem, zlasti bilance državnih bank, če ne vedo, kakšno je stanje v bankah.

Danes bo Erjavec zahteval konkretne številke glede NLB, sicer pa predlagal, da o tem razpravljajo na seji DZ, na katero naj pridejo odgovorni in odgovarjajo na vprašanja. Erjavec želi izvedeti, kdo je dobil posojilo, kakšna je višina posojila, kako je zavarovan in kdo ga je odobril. Teh podatkov v skrbnem pregledu, ki so ga v sredo dobili, namreč ni, je vnovič pojasnil.

Danes pa lahko po njegovem mnenju kljub temu potrdijo zakon o holdingu, saj da imajo za številke glede NLB časa do samega odločanja o zakonu v državnem zboru. Predsednik DeSUS je sicer potrdil tudi navedbe Žerjava, da se številke glede stanja v NLB ne ujemajo, "kar kaže na to, da imamo tukaj megleno stanje".

Šušteršič konkretnih odgovorov glede stanja v NLB tudi danes pred koalicijskim sestankom ni dal. Izpostavil je le, da bo to usklajeval na sestanku, ki je usklajevanju namenjen. Prav tako o tem ne namerava govoriti pred kamerami, preden zadev ne predlaga vladi.

Šušteršič prav tako ni želel komentirati navedb Erjavca in Žerjava glede različnih podatkov o stanju v NLB.