petar matić dule Svet24.si

Umrl je zadnji narodni heroj Jugoslavije

Urbani6-dec20 Svet24.si

Kmetu s polja ukradli 6 ton izredno cenjenega ...

čakalne-vrste, splošna-bolnišnica-murska-sobota, zdravstvo, bolniki Necenzurirano

Dobički letijo v privatne žepe, zelo bolne ...

udba-jugoslavija_xx Reporter.si

Udba mu je dala kodno ime Separatist, ker se je ...

ilenic Ekipa

Tako se to dela: Slovenski reprezentant zabil svoj...

kmetija, tamara, 2024 Njena.si

Tamara po Kmetiji služi s seksi vsebinami

albert riera Ekipa

Albert Riera brutalno iskren po evropskem porazu: ...

Slovenija

Zdravniki - hlapci politične oblasti

Deli na:

Se za jesen obeta zdravniška stavka? "Jesen, ki se obeta, bo huda, trda in ključna za status zdravniškega poklica na splošno; pomembnejša, kot stavkovno leto 1996", je danes dejal predsednik zdravniškega sindikata Fidesa Konrad Kuštrin. Vodstvo Fidesa je danes v UKC Ljubljana zdravnike seznanilo z nastalim položajem na področju plačevanja dežurnega dela v javnem sektorju.

Se za jesen obeta zdravniška stavka? "Jesen, ki se obeta, bo huda, trda in ključna za status zdravniškega poklica na splošno; pomembnejša, kot stavkovno leto 1996", je danes dejal predsednik zdravniškega sindikata Fidesa Konrad Kuštrin. Vodstvo Fidesa je danes v UKC Ljubljana zdravnike seznanilo z nastalim položajem na področju plačevanja dežurnega dela v javnem sektorju.

"Zdravniki, ne glede na položaj, bodo morali pokazati, kam spadajo - ali so hlapci neke politične oblasti, ali zdravniki," je danes dejal Kuštrin.

Zdravnikom je pojasnil, da vlada njihovih argumentov za umik predlaganih znižanj plačevanja dežurstev ne upošteva in je šla z novelo zakona o sistemu plač v javnem sektorju naprej "na silo". "Nove zgodbe, ki so zdramile tudi druge sindikate, so še bolj zanimive. Predlagajo namreč, da se odprava nesorazmerij med plačami v javnem sektorju sploh ne uresniči, da ne bo več napredovanj in stimulacij... To pelje nazaj v obdobje samoupravljanja," pravi Kuštrin.

Sindikalist v UKC Ljubljana Božidar Visočnik pa je danes opozoril, da je vodstvo UKC Ljubljana zdravnike, zaposlene na kliniki, začelo šikanirati. "Takoj, ko je glavni odbor Fidesa sprejel sklep o zbiranju preklicev soglasij za delo preko polnega delovnega časa, je vodstvo vodjem oddelkov naročilo, da jih morajo dnevno obveščati o številu in tudi poimensko o zdravnikih, ki so podpisali izjave. Zagrozili so tudi, da tisti, ki bi preklicali soglasja, ne bodo dobili dovoljenja za delo pri drugih delodajalcih," je dejal Visočnik. Ob tem je dodal, da niso vedeli, da je Fides že na glavnem odboru sprejel priporočilo vsem članom, naj v času preklica soglasij delajo izključno v matičnih ustanovah.

"Novi predlogi, ki jih je dala vlada, pomenijo zamrznitev vseh pravic in vrnitev na neko obdobje samoupravnega socializma, kjer je treba vsakemu, ki izstopi iz nizkega povprečja, glavo vsaj umazati, če že ne odrezati," pravi Kuštrin.

Zdravniki so obravnavani diskriminatorno, je danes dejal Kuštrin in v potrditev svoje trditve izpostavil, da je ministrstvo za šolstvo pred kratkim predlagalo povečanje letne kvote ur s 700 na 760 ur, a je ta predlog tudi na hitro umaknilo. "Toliko jih nekateri zdravniki naredimo v dveh mesecih in zaradi tega ga bodo še križali. Tako je stanje v državi," je dejal Kuštrin.

Podpredsednik Fidesa Damjan Polh je danes zdravnikom pojasnil, da jih po zmanjševanju dodatkov za nočno, nedeljsko in praznično delo ter uvedbi dežurnih delovnih mest zdaj čaka še "vsesplošno znižanje plač za pet odstotkov, za drugo leto pa napovedujejo ukinitev vseh pravic, kot so napredovanja, stimulacije, regresi in podobno. To bo črn scenarij za vse zaposlene v javnem sektorju", je ocenil Polh.

Visočnik je danes zdravnike UKC Ljubljana opozoril tudi na spremembe v sistemu obračunavanja zdravniškega dela v hiši, ki pa ga po njegovih besedah nihče ne pozna, niti poslovni direktorji ali kadrovska služba.

Lotili so se zdravnikov, populacije, ki nas je najmanj. Prepričan sem, da je za tem politični motiv. Smo politično popolnoma neodvisna skupina, ki zna še razmišljati s svojo glavo. Po besedah Kuštrina je dobil namige, naj zdravništvo zahteva izločitev iz sistema javnih uslužbencev. "Mi bomo čakali, da nas vzamejo iz javnega sektorja in potem bomo postavili ceno. Tudi izstop iz javnega sektorja bo imel svojo ceno," pravi Kuštrin.

Zdravniki so danes v razpravi opozorili na nekatere nepravičnosti v sedanjem sistemu, na primer na to, da plačujejo prispevke v pokojninsko blagajno tudi od svojih nadur, se jim pa nadure ne štejejo v pokojninsko dobo. "Plačujemo še en davek," je dejal Kuštrin, ki pravi, da v drugih državah ni tako. Dodal je še, da ni politične volje, da bi se to spremenilo.