Revija Reporter
Slovenija

Zaskrbljeni župani obmejnih območij zaradi arbitraže na vladi

STA

28. jun. 2017 6:00 Osveženo: 10:03 / 09. 8. 2017

Deli na:

Dva dni pred objavo odločbe arbitražnega sodišča o meji med Slovenijo in Hrvaško so župani Pirana, Hotize, Razkrižja in Metlike obiskali vlado, poroča POP TV.

Župane spornih območij na slovensko-hrvaški meji so po njihovih navedbah seznanili, kaj lahko pričakujejo od vlade po objavi razsodbe.

Župan Metlike Darko Zevnik je za POP TV pojasnil, da so jim v četrtek obljubili tudi pomoč na terenu. "Takoj ko bo znano, se bodo oglasili pri nas in razložili ljudem razsodbo," je dejal. V občini Metlika živi po njegovih besedah v dveh spornih zaselkih ob meji okoli 40 ljudi.

Župan Občine Razkrižje Stanko Ivanušič pa je dejal, da tudi v primeru, če bo sodišče razsodilo o meji "v škodo" prebivalcev, da bo "Slovenija maksimalno pomagala, da bodo prebivalci imeli čim več pravic, tudi če bodo že morali živeti na drugi strani meje," je dejal.

Arbitražno sodišče bo v četrtek objavilo dokončno odločitev o poteku meje med Slovenijo in Hrvaško tako na kopnem kot na morju. Mejo mora določiti na podlagi pravil in načel mednarodnega prava, ob upoštevanju še pravičnosti in načelu dobrososedskih odnosov pa morajo določiti tudi stik oz. "junction" Slovenije z odprtim morjem in režim za uporabo ustreznih morskih območij.

Odločba bo dokončna, brez možnosti pritožbe, državi pa naj bi ju implementirali v šestih mesecih. Slovenija zatrjuje, da bo odločbo sodišča spoštovala, ne glede na to, kakšna bo. Hrvaška pa na drugi strani napoveduje nasprotno in zatrjuje, da je iz arbitraže izstopila zaradi afere z nedovoljenimi pogovori med slovenskim arbitrom in agentko, ker da je s tem proces nepovratno kontaminiran. Arbitražno sodišče je lani te obtožbe že zavrnilo in zatrdilo, da kršitve niso bile tako hude, da ne bi moglo dokončati zadane naloge.