Revija Reporter
Slovenija

Zaradi varčevalnih ukrepov se je sestala koalicija

STA

27. mar. 2012 5:06 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zaradi varčevalnih ukrepov se je po poročanju POP TV popoldne sestala koalicija in se dogovorila, da predloga varčevalnega paketa zaradi strankarske in volilne matematike ne bo trgala in tako predlog zaenkrat ostaja. Če bi rebalans proračuna padel, pa ni izključena huda politična kriza, po poročanju televizije pravijo v koaliciji.

Po poročanju televizije DeSUS skrbijo varčevalni ukrepi glede upokojencev, tudi odprava dodatka za rekreacijo za upokojence, ki prejemajo pokojnino, višjo od 622 evrov. Prvak DeSUS Karl Erjavec sicer izjav ni dajal.

Družinska politika, zlasti nižanje porodniškega nadomestila, pa skrbi NSi. Tudi vodja poslancev SLS Mihael Prevc je pred sestankom poudaril, da se bodo v SLS borili proti ukrepom, ki udarijo najšibkejše in da so v njihovi stranki tisti, ki se zavzemajo za pozitivno demografsko sliko. A tudi SLS, tako poroča televizija, po sestanku ni imel pripomb. Predsednik SLS Radovan Žerjav je dejal, da je to paket ukrepov in da se pogovarjajo s socialnimi partnerji, s čemer odgovarja tudi na vprašanje, če SLS podpiše vse, kar je v varčevalnem paketu.

"Gre za usodo države in če kdaj, mora koalicija sedaj držati skupaj trdno kot beton," je dejal prvak Liste Virant Gregor Virant in tudi zatrdil, da je koalicija trdna ter da so ukrepi za uravnoteženje proračuna paket.

DeSUS naj bi po informacijah POP TV razmišljal, da bi predlagal radikalno zmanjšanje birokracije tudi z ukinitvijo občin, ki so pred bankrotom, županska funkcija pa bi bila le še častna. Ker da so nujne tudi investicije, bi ustanovili nacionalni programski svet, ki naj te investicije določi. Ali je še volja za tak predlog, po poročanju omenjene televizije ostaja nejasno.

Pri ukrepih glede plač javnih uslužbencev pa je vodja poslancev NSi Matej Tonin poudaril, da ne bo šlo za linearno znižanje plač: Tisti, ki imajo več, se jim bo zmanjšalo več, tistim, ki imajo manj, se bo manj.

Omenjene televizija še navaja, da nas je Evropska komisija že uvrstila med rizične države in vlada trdi, da če do 12. aprila, ko nas bo Bruselj presojal, napredka ne bo, se bo denar za Slovenijo znova podražil, pa tudi prepoved črpanja evropskega denarja da nas lahko doleti. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je pri tem ocenil, da je tudi najbolje, da te stvari uredimo sami.