Zaradi razsežnosti naravne nesreče bo vlada zaprosila za pomoč Evropsko unijo
2. feb. 2014 12:32 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Žled in led, ki je vkoval večji del Slovenije, je po mnenju predsednice vlade Alenke Bratušek, ki si je ogledala razmere na Postojnskem, naravna nesreča velikih razsežnosti. Za zagotovitev oskrbe z električno energijo bi potrebovali veliko število agregatov, ki jih v Sloveniji trenutno ni, zato bodo za pomoč zaprosili Evropsko unijo.
Elektro podjetja po Sloveniji se trudijo uporabnikom ponovno zagotoviti dobavo električne energije. V celi državi je ostalo brez električne energije okrog 88.000 odjemalcev. Najhuje je na Postojnskem in Pivškem, kjer so nekateri odjemalci brez elektrike že od petkovih zgodnjih jutranjih ur.
Poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan, direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Darko But ter predstavniki Elektra Primorska in Elektra Ljubljana so predsednici vlade Alenki Bratušek in ministru za obrambo Romanu Jakiču poročali o razmerah, stanje na Postojnskem in Pivškem so si pozneje skupaj ogledali tudi na terenu.
Bratuškova si je ogledala tudi razmere na Pivškem, obiskala družbo Sitor ter kraj Klenik, kjer so sinoči uporabnikom zagotovili napajanje z električno energijo z agregatom.
Predsednica vlade je pričakovala, da se bo v Postojni lahko srečala tudi z županom, saj se je želela pogovoriti tudi o tem, da bi zaradi vremenskih razmer jutri ostale zaprte šole in otroški vrtci, vendar do srečanja ni prišlo. Po zagotovilih, ki jih je dobila, so zaradi napajanja z agregatom razmere v postojnski bolnišnici ter domu ostarelih razmeroma dobre.
"Glede na razmere zunaj sem skoraj prepričana, da pouka jutri ne bo. Skratka, najprej je varnost in nato še vse ostalo," je dejala Bratuškova.
Že v soboto so za zagotovitev dobave električne energije na Postojnskem in Pivškem začeli dovažati večje in manjše agregate, ki jih imajo v lasti Uprava RS za zaščito in reševanje in Slovenska vojska. Z agregati v lasti vlade naj bi še danes pomagali prizadetim območjem. Vendar agregatov ni za vse dovolj, zato bodo zaprosili za pomoč Evropsko unijo.
"Pomanjkanje električne energije ni več lokalen, pač pa je že državen problem. Brez električne energije zaradi žleda in ledu je skoraj 88.000 odjemalcev po celi državi ali slabih deset odstotkov gospodinjstev," je ob današnjem obisku v Postojni povedal obrambni minister Roman Jakič. Na prizadetih območjih so na terenu vse ekipe elektro podjetij ter prostovoljni gasilci, v pripravljenosti so tudi pripadniki Slovenske vojske.
"V kolikor bo to potrebno bo vojska pomagala tudi s težko mehanizacijo pri odstranjevanju posledic žleda," je še dejal Jakič.
Že v soboto je izpostavo Uprave RS za zaščito in reševanje v Postojni obiskal predsednik republike Borut Pahor in izrazil hvaležnost vsem, ki prostovoljno ali profesionalno pomagajo ljudem, ki so jih prizadele vremenske razmere.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke