Slovenija se je v letnem poročilu Amnesty International o stanju človekovih pravic v svetu znova znašla zaradi kršenja pravic izbrisanih in diskriminacije romske skupnosti. Kljub temu pa je vodja projektov Amnesty International Slovenije (AIS) Blaž Kovač na današnji novinarski konferenci poudaril, da je letos na teh področjih prišlo do napredka.
Pomembnejša tema, ki je vsako leto prisotna v slovenskem poročilu, je vprašanje reševanja položaja izbrisanih. "V Sloveniji smo letos doživeli pomemben napredek na temu področju. DZ je sprejel zakonodajne spremembe, ki bodo omogočale povrnitev statusa veliki večini izbrisanih," je dejal Kovač. Čeprav po njegovem mnenju zakon vsebuje številne omejitve, gre kljub temu za ključen korak do povrnitve pravic.Druga tema, ki je prav tako vključena v letno poročilo, pa je položaj romske skupnosti v Sloveniji, kjer je letos prišlo do napredka, ki pa še ni vključen v poročilo za leto 2009. "Gre za sprejetje nacionalnega programa RS za obdobje od leta 2010 do 2015, ki je pomemben korak naprej, saj do sedaj tega strateškega dokumenta pri nas ni bilo. V njem sicer določene stvari niso navedene, po zagotovilih oblasti pa gre za odprt dokument, ki se bo sčasoma dopolnjeval," je dejal Kovač.
Pri tem je opozoril, da kljub temu še vedno ostaja zaskrbljujoč položaj izobraževanja Romov, saj se stanje ne izboljšuje. "Največjo težavo vidimo na področju predšolske vzgoje, kjer ugotavljamo, da velika večina romskih otrok, predvsem na Dolenjskem, Posavju in Beli krajini, ne obiskuje predšolske vzgoje. Zaradi tega pride veliko otrok v prvi razred osnovne šole brez primernega znanja slovenskega jezika in so v slabšem položaju v primerjavi z njihovimi vrstniki."
Direktorica AIS Nataša Posel je opozorila tudi na problem Romov v Novem mestu, ki jim je onemogočen dostop do skladišča Rdečega križa s hrano in obleko. Po njenem mnenju gre za jasen primer diskriminacije, s katerim so kršena načela ustave, zakona o uresničevanju načela enakega obravnavanja in statuta Rdečega križa.