Revija Reporter
Slovenija

Zaposleni v Mercatorju živčni zaradi kaosa v Agrokorju

STA

6. apr. 2017 17:50 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Novi predsednik uprave Mercatorja Tomislav Čizmić se je danes sestal s sindikati.

Zagotovil je, da bo ohranil dozdajšnji dialog ter spoštoval kolektivno pogodbo in delovno zakonodajo, je za STA dejala predsednica Sindikata delavcev trgovine Slovenije Vesna Stojanovič. Bojazni pred odpuščanji ni, je za STA dodal sekretar sindikata Ladislav Rožič.

Sredin odstop Tonija Balažiča z mesta prvega moža največjega slovenskega trgovca je sindikaliste močno presenetil. Stojanovičeva, ki je tudi članica nadzornega sveta Mercatorja, o tem ni imela prav nobenih informacij, prav tako ne Rožič. Ta je prepričan, da je sporazumen odhod s funkcije neodgovoren. Po njegovem mnenju je lastnik hrvaškega živilskega koncerna Agrokor Ivica Todorić s tem Balažiču naredil uslugo, "ker mu je ta pomagal v prodajnih postopkih Mercatorja".

Dogodki v Mercatorju skrbijo veliko zaposlenih, ki se zato obračajo na sindikat z različnimi vprašanji. Po besedah Stojanovičeve se delavci bojijo, kaj se bo zgodilo. "Med ljudmi se čuti kar precej napetosti, negotovosti, seveda to vpliva tudi na motivacijo. Situacija ni rožnata," je dodala.

S Čizmićem, ki se je skupini Mercator pridružil leta 2013, v sindikatu delavcev trgovine, ki sodi pod okrilje Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, nimajo izkušenj, saj še niso sodelovali. Ne glede na to pa večjih sprememb v prihodnje ne pričakujejo.

Čizmić je danes tudi uradno prevzel vajeti v slovenskem trgovcu, na dnevnem redu pa je že imel srečanje s predstavniki sindikatov. Kot je povedala Stojanovičeva, je bil socialni dialog pod Balažičevim vodstvom na zelo visoki ravni, zato je sama na sestanku izrazila željo, da bi tak tudi ostal.

Novi prvi mož Mercatorja je po njenih besedah obljubil, da na tem področju ne bo sprememb ter večkrat zagotovil, da bo spoštoval kolektivno pogodbo in delovno zakonodajo. Poleg tega je napovedal, da bodo obveznosti do zaposlenih in dobaviteljev naprej tekle brez sprememb.

Četudi zaveze o ohranitvi števila zaposlenih, ki jih je Agrokor dal ob prevzemu Mercatorja, veljajo le do septembra, večjih strahov med predstavniki delojemalcev za zdaj ni.

Rožič je v zvezi s tem izpostavil, da je zaposlenih v prodaji še premalo, da se njihovega števila ne da znižati in bi bilo treba prej kot to poiskati nove. "Noben lastnik v tej državi ne bo šel zapirati trgovin, ker bi imel premalo delavcev, raje bi zaposlil nove. V zvezi s tem nimam bojazni," je optimističen.

Si pa sindikalist želi, da bi se Mercator tudi v prihodnje držal načrtov in krepil konkurenčnost. Upa tudi, da se slovenskega trgovca ne bo mešalo v težave Agrokorja in se ga bo v primeru prodaje prodalo strateškemu kupcu. Bo pa to težko, saj da trgovine ni lahko prodati.

V sindikatu se vendarle zavedajo, da je dogajanje v Agrokorju še "zelo v zraku", "zato človek nikoli ne ve, kakšne posledice bo imelo na poslovanje Mercatorja".

Sredine izjave novega direktorja za prestrukturiranje Agrokorja Antonia Alvareza III. pa Stojanovičevo vendarle navdajajo z optimizmom. Alvarez je namreč obljubil, da bo ena od njihovih osrednjih prioritet ohranitev delovnih mest. Hkrati je delavce pozval k podpori, potrpežljivosti in sodelovanju ter zatrdil, da so pripravljeni na komunikacijo.

"V času krize moramo ljudje dejansko stopiti skupaj, videti nek skupen cilj in neko pozitivno motivacijo, seveda do ravni, do katere imajo navadni ljudje še kakšen vpliv," je poudarila predsednica sindikata delavcev trgovine. Prepričana je, da so odkrit pogovor, sprotno informiranje zaposlenih in spoštovanje delovne zakonodaje bistvenega pomena.

Rožič se na drugi strani boji, da je zaposleni v Agrokorju ne bodo odnesli dobro. Ravno nasprotno, prav oni bodo plačali krizo, je sklenil.