Revija Reporter
Slovenija

Zapleti pri referendumskem glasovanju iz tujine

STA
517

7. jul. 2021 16:58 Osveženo: 16:58 / 07. 7. 2021

Deli na:

Predčasno glasovanje na referendumu o vodah

Bobo

Pobudniki referenduma o noveli zakona o vodah, združeni v Gibanje za pitno vodo, opozarjajo, da je vloga za prijavo na glasovanje izven kraja stalnega prebivališča že dva dneva nedostopna. S težavami se soočajo tudi tisti, ki želijo glasovati iz tujine, so opozorili.

Volivci, ki bi želeli glasovati zunaj kraja stalnega prebivališča ali na domu (na t. i. voliščih omnia), lahko to še danes sporočijo okrajni volilni komisij.

A na Inštitut 8. marec že od jutra prejemajo sporočila ljudi, da vloge za takšno glasovanje ne morejo oddati, saj spletni portal E-uprava ne dela, je na današnji novinarski konferenci pojasnila direktorica inštituta Nika Kovač.

Nekateri volivci so inštitutu sicer javili, da se bodo posebej za volitve odpeljali v ustrezno mesto mesto, a kot je opozorila Kovačeva, to ni naloga posameznika, temveč oblasti.

"To se je zgodilo prvič v zgodovini, to je nedopustno in predstavlja grob poseg v pravice starostnikov," je izpostavila in dodala, da precej starostnikov živi v domovih starejših občanov izven njihovega matičnega kraja prebivališča in zato ne bodo mogli oddati svojega glasu.

Kovačeva je pri tem poudarila, da je za spletno stran odgovorno ministrstvo za javno upravo in s tem minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki prihaja iz vrst SMC. Ta stranka pa je zakonu naklonjena.

Alenka Kreč Bricelj iz organizacije Smetumet pa je opozorila, da volilni upravičenci, ki živijo v tujini in imajo tam stalno prebivališče, niso dobili nikakršnih obvestil o tem, da referendum sploh poteka. Nekateri, ki so po svojih lastnih kanalih ugotovili, da ta poteka in sami zaprosili za volilne dokumente, pa so dobili napačne podatke.

Prav tako jim nekateri volivci, ki so trenutno na dopustih, javljajo, da po pošti še niso dobili lističev za glasovanje iz tujine. Kot je dejala, so nekateri celo dobili prazne ovojnice.

Miha Stegel iz civilne iniciative Danes je vsakršno omejevanje volilne pravice označil za kršenje osnovnih demokratičnih načel in slovenske ustave. Vsi, ki niso in ne bodo mogli glasovati zaradi napak, predstavljajo izgubljen glas za nujno potreben kvorum.

Stegel je tako pozval vse tiste, ki lahko glasujejo, da se glasovanja udeležijo in s seboj pripeljejo še koga.