V UKC Ljubljana poteka celovita prenova osrednje stavbe Hospital, ki bo skupaj stala 110 milijonov evrov (energetska sanacija in notranja prenova). Investitor je ministrstvo za zdravje, izvajalec pa podjetje GH Holding v lasti Blaža Miklavčiča. Dela naj bi bila zaključena leta 2026.
Izvedeli smo, da je prvotni načrt prenove kljub visoki investiciji predvideval, da se glede razporeditve bolniških sob in kopalnic ter stranišč ne bi spremenilo nič v primerjavi s sedanjim stanjem. Zdaj je že zdavnaj zastareli standard v UKC, da so stranišča in kopalnice v stavbi na hodnikih zunaj bolniških sob, pri čemer si bolniki iz vsaj dveh sob delijo skupne sanitarije.
To je ne le manj udobno za paciente, pač pa povečuje možnost okužb. Na UKC Ljubljana pod vodstvom generalnega direktorja Marka Juga smo vprašali, ali bo načrt spremenjen tako, da bo imela vsaka bolniška soba svojo kopalnico in stranišče, kar je v sodobnih bolnišnicah (tudi prenovljenih) samo po sebi umevno. Ali so takšno spremembo na UKC predlagali ministrstvu za zdravje kot investitorju? Kakšen je bil odziv in koliko bodo dodatna dela predvidoma stala?
Potrdili so, da je bilo prvotno predvideno, da se v celoti prenovijo stare kopalnice v dosedanjem obsegu. Toda obdobje epidemije koronavirusa je pokazalo, da souporaba sanitarnih prostorov med večjim številom pacientov pomeni bistveno večje tveganje prenosa okužb med pacienti, ki so sicer v ločenih sobah.
Zato je UKC pred tremi meseci predlagal investitorju UNKIZ (urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu), da bi bilo smiselno prvotno načrtovana sanacijska dela spremeniti tako, da se poleg prenove dotrajane sanitarne opreme, inštalacij in finalnih oblog predvidi tudi povečanje sanitarnih prostorov. Na ta način bi se vsaki bolniški sobi zagotovil namenski sanitarni prostor s straniščno školjko, prho in umivalnikom, ki bi bil dostopen neposredno iz sobe in ne s hodnika.
S takšnimi dodatnimi posegi bi se, so pojasnili, po vzoru primerljivih prenov in sanacij starejših hospitalnih objektov v Evropi bistveno zmanjšalo tveganje prenosa okužb ter hkrati zagotovil višji standard bivanja pacientov, ki sledi zadnjim smernicam za gradnjo zdravstvenih objektov.
Prav tako bi se v sklopu celovite sanacije uredil en sanitarni prostor na hospitalni trakt, ki je zasnovan za uporabo gibljivo oviranih pacientov (izvzeta sta pritličje in prvo nadstropje, kjer je program specifičen (Dializa, Hematologija, CIT/CIM, Plastika).
S takšnimi dodatnimi posegi bi se, so pojasnili, po vzoru primerljivih prenov in sanacij starejših hospitalnih objektov v Evropi bistveno zmanjšalo tveganje prenosa okužb ter hkrati zagotovil višji standard bivanja pacientov, ki sledi zadnjim smernicam za gradnjo zdravstvenih objektov.
UNKIZ v sklopu ministrstva za zdravje je zahtevek za spremembo prenove kopalnic potrdil. Ocenjena vrednost je bila pripravljena na DRI (inženirska družba v lasti države), trenutno se z izvajalcem pogajajo glede tega.