Revija Reporter
Slovenija

Robert Golob ni Drnovšek: proti njemu že protestirajo ljudje, ki so ga izvolili!

Igor Kršinar
1 1.911

23. feb. 2023 6:00 Osveženo: 11:21 / 23. 2. 2023

Deli na:

Janez Drnovšek

STA

Danes, 23. februarja, mineva 15 let od smrti državnika Janeza Drnovška, ki je pomembno zaznamoval slovensko politiko v času demokratizacije in osamosvajanja.

Bil je prvi slovenski politik, o katerem smo lahko glasovali volivci na neposrednih volitvah. Leta 1989 smo namesto partijskega favorita Marka Bulca za člana kolektivnega predsedstva Jugoslavije izvolili Drnovška. V tej vlogi je bil pomemben pri slovenski osamosvojitvi, saj je prepričal kolege, da se je jugoslovanska vojska po spodleteli agresiji umaknila iz Slovenije.

Pozneje je v Sloveniji prevzel stranko LDS in aprila 1992 v konstruktivni nezaupnici proti Lojzetu Peterletu prevzel slovensko vlado. Koalicijo je sestavil z Jožetom Pučnikom, ki je takrat vodil socialdemokratsko stranko, predhodnico SDS, obrambni minister je ostal Janez Janša. Pol leta pozneje je Drnovškova LDS zmagala na volitvah, vlado je takrat sestavil s Peterletom, v njej je ostal tudi Janša.

Drnovšek je bil mojster sklepanja velikih koalicij, ki so presegale levi in desni politični pol.

Štiri leta pozneje je spet zmagal na volitvah, takrat je v vlado povabil Marjana Podobnika in njegovo SLS. Pol leta pred konca mandata je oblast izgubil zaradi odhoda SLS iz vlade, ki se je medtem združila s SKD, nato pa skupaj z SDS sestavila vlado pod vodstvom Andreja Bajuka. Toda na volitvah 2000 je vnovič zmagala Drnovškova LDS, in to kar s 36 odstotkov glasov, kolikor ni dosegla še nobena stranka doslej. Spet je v koalicijo povabil SLS poleg SD in Desusa.

Drnovšek je bil mojster sklepanja velikih koalicij, ki so presegale levi in desni politični pol. S svojimi odločitvami je velikokrat razburjal svoje privržence, denimo ob podpisu vatikanskega sporazuma, sestankih z novorevijaši, vstopanju Slovenije v Nato. Ko je bil leta 2002 je izvoljen za predsednika države, je LDS postopoma razpadla in propadla. Najprej je koalicijo zapustila SLS, nato je LDS izgubila volitve, zatem razpadla na dva dela, na koncu pa izginila iz parlamenta.

Nobeni drugi stranki, nobenemu drugemu premierju ni več uspelo sestaviti koalicije, ki bi presegala politični pol. Miro Cerar in Marjan Šarec sta v vlado povabila NSI, a ju je zavrnila. Robert Golob jo je že na samem začetku zavrnil.

Čeprav je pred volitvami obljubil, da bodo gradili malo levo, malo desno politiko, se je vkopal v enopolno koalicijo z SD in Levico, njegova vlada z ideološkimi temami izziva nasprotni politični pol, hkrati proti njemu protestirajo ljudje, ki so ga podprli na volitvah. Zato je izgubil priložnost, da bi bil novi Drnovšek, najverjetneje se bo poslovil po naslednjih volitvah kot vsi drugi novi obrazi.