Zaenkrat zaradi neviht manjše težave v Zgornjem Posočju ter na Vipavskem in Gorenjskem
6. nov. 2014 7:08 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Nevihte z nalivi so zaenkrat nekaj manjših težav povzročile v Zgornjem Posočju ter na Vipavskem in Gorenjskem. Največ dela imajo od srede zvečer gasilci, ki izčrpavajo meteorno vodo iz kleti. Potem ko je Arso v sredo za večino države razglasil rdečo stopnjo vremenske ogroženosti, je v pripravljenosti okoli 60.000 pripadnikov civilne zaščite.
Padavine so težave med drugim povzročale na Gorenjskem, kjer je voda zalila več stanovanjskih objektov v občinah Škofja Loka, Gorenja vas-Poljane in Begunje. Prav tako je meteorna voda zalila večje število stanovanjskih hiš, večstanovanjskih objektov in osnovno šolo v naseljih Zgornje Bitnje, Stražišče, Šutna in v Kranju.
Obilne padavine so v sredo zvečer zajele tudi območje občine Šempeter-Vrtojba. Posredovali so upravljavci javne infrastrukture, ki so zaprli neprevozne odseke cest. Hudourniška voda je zalila kletne prostore več stanovanjskih objektov v Kromberku v občini Nova Gorica, zemeljski plaz pa je ogrožal objekt v naselju Šmihel.
Narasli potok je poplavil tri objekte v naselju Ajševica, zaradi nanosov zemlje so zaprli ceste v naselju Loke. Meteorna voda je tri stanovanjske objekte zalila tudi v naselju Ledine v občini Idrija, zaliti pa so bili tudi proizvodni prostori podjetja Grafika Soča v Novi Gorici.
Zaradi povišanega plimovanja je v sredo zvečer morje poplavilo nižje ležeče predele obale v Piranu. Poplavilo je del cestišča na Punti, na Prešernovem nabrežju in Kidričevem nabrežju, so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.
Po zadnjih podatkih Agencije RS za okolje (Arso) so pretoki rek na območju severozahodne Slovenije veliki. Opozorilni pretok imata presežen Lijak in Tržiška Bistrica. Opozorilni pretok je presegla tudi Drava v Dravogradu. Njen trenutni pretok je 900 kubičnih metrov na sekundo. Trenutno se naraščanje pretokov v Posočju umirja, pretoki Save v zgornjem toku in pritokov pa naraščajo.
Ob nadaljnjem deževju bodo tudi reke drugod po državi močno naraščale. Ob močnejših nalivih lahko hitro in močno narastejo manjše reke in hudourniki, opozarjajo na Arsu. Pri tem lahko posamezne reke presežejo opozorilne pretoke in poplavijo. Močneje lahko narastejo reke s povirji v Kamniško-Savinjskih Alpah in predalpskem hribovju Julijskih Alp, na Koroškem, v Zasavju in na Notranjskem.
Kot kaže napoved,, se bodo visokovodne razmere po državi nadaljevale tudi v petek in soboto, ko lahko ponovno močneje narastejo reke v osrednji Sloveniji in tudi na vzhodu države. Gladina morja bo ob jutranji in večerni plimi povišana. Ob tem lahko morje na mareografski postaji Koper preseže višino 300 centimetrov in poplavi nižje dele obale.
Na Arsu so sicer v sredo za večji del države razglasili rdečo, najvišjo stopnjo vremenske ogroženosti. Katera območja bo deževje najbolj prizadelo, še ne morejo natančno predvideti, najbolj ogrožena pa so območja južne, zahodne in osrednje Slovenije. Pa tudi vzhodni del države lahko zajamejo močnejše padavine.
Zaradi nevarnosti poplav je okoli 60.000 pripadnikov civilne zaščite v stalni pripravljenosti, če bo treba, bodo pri odpravljanju posledic pomagali tudi pripadniki Slovenske vojske.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke