Revija Reporter
Slovenija

Zadržan odziv na sodbo evropskega sodišča o izbrisanih

STA

27. jun. 2012 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

V parlamentarnih strankah so pri komentiranju sodbe evropskega sodišča za človekove pravice, ki je razsodilo, da slovenske oblasti niso uspele v celoti urediti vprašanja izbrisanih, večinoma še zadržane. V SDS, DL in SLS jo bodo še preučili, v DeSUS pa pravijo, da jo je država dolžna spoštovati. Za opozicijski PS in SD pa je bila sodba pričakovana.

V Pozitivni Sloveniji menijo, da je razsodba Evropsko sodišče za človekove pravice pričakovana. Upajo, da bo vlada premiera Janeza Janše v najkrajšem času sistemsko pristopila k reševanju problema odškodnin v skladu z razsodbo evropskega sodišča.

"Enostransko in nepremišljeno posegati v človekove pravice manjšin je pravno nedopustno tako v Sloveniji kot tudi na evropskem sodišču, na kar smo ves čas opozarjali," pa je za STA poudaril vodja poslanske skupine SD Janko Veber. Prepričan je, da bi bile posledice bistveno manjše, če bi status izbrisanim uredili takoj, ko je nastal problem.

Glede zakona, ki je bil sprejet v času prejšnje vlade in po mnenju evropskega sodišča posledic izbrisa ne rešuje v zadostni meri, pa Veber pravi, da so tedaj vložili ogromno energije v to, da bi vsaj minimalno sanirali posledice izbrisa. Vendar pa so naleteli na izjemno velik pritisk določenih političnih skupin, tako da niso mogli oblikovati zakona, s katerim bi celovito rešili vprašanje izbrisanih. "Evropsko sodišče je samo še enkrat potrdilo naša opozorila," dodaja poslanec SD.

Veber v tej luči opozarja, da je tudi zakon za uravnoteženje javnih financ nedopustno posegel v pravice državljanov in da potekajo postopki pred ustavnim sodiščem. Če bodo ti postopki uspeli, se bo tudi tu odprlo vprašanje odškodnin, tako kot za izbrisane.

Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec pa pravi, da je sodbo Evropskega sodišča Slovenija kot podpisnica Evropske konvencije o človekovih pravicah dolžna spoštovati. Poudarja, da bo treba pazljivo proučiti sodbo in na ustrezen način slediti napotilu evropskega sodišča glede dokončne razrešitve vprašanja izbrisanih.

V NSi so napovedali, da bodo sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice podrobno preučili. Sicer pa menijo, da je treba pripraviti ustavni zakon o izbrisanih, ki bi individualno obravnaval posamezne primere. Vztrajajo namreč, da je treba sistematično reševati primer za primerom, sicer lahko pride do zlorab. "Nedopustno je namreč, da bi odškodnino prejeli tudi tisti, ki so leta 1991 zavrnili slovensko državljanstvo," so zapisali v NSi.

V koalicijskih strankah SDS, Državljanski listi in SLS pa bodo sodbo še preučili in je še niso želeli komentirati.