Revija Reporter
Slovenija

Zadnje napovedi pred nedeljo: poraz vseh treh vladnih zakonov

3. jun. 2011 9:49 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zadnja anketa Dela Stik pred začetkom volilnega molka pred nedeljskimi referendumi kaže, da je večina proti vsem trem zakonom. Enako napoveduje tudi anketa Dnevnika. Po Delovi volilni napovedi bo proti pokojninski reformi glasovalo 64 odstotkov volivcev, proti zakonu o preprečevanju dela na črno 73 odstotkov in proti noveli zakona o arhivih 61. Volilna udeležba bo 47-odstotna.

Zadnja anketa Dela Stik pred začetkom volilnega molka pred nedeljskimi referendumi kaže, da je večina proti vsem trem zakonom. Enako napoveduje tudi anketa Dnevnika. Po Delovi volilni napovedi bo proti pokojninski reformi glasovalo 64 odstotkov volivcev, proti zakonu o preprečevanju dela na črno 73 odstotkov in proti noveli zakona o arhivih 61. Volilna udeležba bo 47-odstotna.
V Delu Stik so volilno napoved pripravili na podlagi javnomnenjske ankete, pri tem pa upoštevali tudi verjetnost udeležbe na referendumu.

V anketi je glas za pokojninsko reformo napovedalo 31,4 odstotka vprašanih, glas proti pa 52,2 odstotka. 16,3 odstotka jih je odgovorilo, da ne vedo. Podrobnejša analiza pokaže, da tisti, ki so bolj trdno odločeni udeležiti se referenduma, v večji meri nameravajo glasovati proti. Glede na strankarske preference bodo simpatizerji SD in LDS zakon podprli, simpatizerji SDS, SLS in DeSUS pa mu nasprotujejo. Podpora zakonu je povezana tudi s starostjo - najbolj zakonu nasprotujejo anketiranci, stari od 36 do 49 let. Najstarejši (upokojenci) pa so edina skupina, ki večinsko podpira zakon.

Pri zakonu o preprečevanju dela na črno je nasprotnikov zakona še več: za jih namerava glasovati 24 odstotkov, proti pa 63,7 odstotka. Z ne vem je odgovorilo 12,3 odstotka vprašanih.

Najmanj glasov proti ima arhivski zakon, ki ga podpira 27,2 odstotka vprašanih, nasprotuje pa mu 41,6 odstotka. Je pa tu največ neopredeljenih glasov - z ne vem je namreč odgovorilo 31,2 odstotka vprašanih.

Polovica (49,9 odstotka) je v anketi odgovorila, da se bodo referenduma zanesljivo udeležili. 22,2 odstotka jih pravi, da se ga bodo verjetno udeležili. Odgovor "verjetno ne" jih je dalo 10,8 odstotka, "zagotovo ne" pa 14,4 odstotka. Z ne vem jih je odgovorilo 2,7 odstotka.

Po izkušnjah dosedanjih referendumov je udeležba običajno tolikšna oziroma celo nekoliko manjša, kot je v predhodnih anketah delež tistih, ki trdijo, da se bodo referenduma zagotovo udeležili.

Tri četrtine vprašanih (75,6 odstotka) jih je pritrdilo mnenju, da so reforme na različnih področjih, kot so pokojnine, zdravstvo in javna uprava, na splošno potrebne. Da reforme niso potrebne, pa jih meni 20,2 odstotka.

V Delu Stik so telefonsko anketo opravili med 30. majem in 1. junijem, v njej pa je sodelovalo 1007 anketirancev.

Dnevnik: Tretjinska podpora pokojninski reformi

Po rezultatih ankete Dnevnika večina vprašanih ne podpira nobenega od zakonov, o katerih bodo odločali na referendumu v nedeljo. Podporo pokojninski reformi je napovedalo 30,9 odstotka vprašanih, arhivskemu zakonu nekaj manj kot 30 odstotkov, zakonu o preprečevanju dela na črno pa dobra četrtina. Referenduma se bo zanesljivo udeležila polovica.

Podobno kot dosedanje ankete je tudi zadnja pred volilnim molkom, ki se začne danes opolnoči, pokazala, da največ ljudi nasprotuje zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno. Glas proti je napovedalo 53,8 odstotka vprašanih, z ne vem pa jih je odgovorilo 21 odstotkov.

Proti pokojninski reformi se je v anketi opredelilo 50,5 odstotka, neopredeljenih pa je 18,6 odstotka vprašanih.

Noveli zakona o arhivskem gradivu nasprotuje 38,8 odstotka vprašanih, 31,8 odstotka pa jih je na vprašanje, kako bodo glasovali o tem zakonu, odgovorila z "ne vem".

Zanesljivo udeležbo na referendumu napoveduje polovica vprašanih.

Raziskavo je opravila agencija Ninamedia med 30. majem in 2. junijem, v njej pa je sodelovalo 700 vprašanih.