Revija Reporter
Slovenija

Zadnja ponudba Agrokorja za delnico Mercatorja 105 evrov

STA

16. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Hrvaški Agrokor bo v zadnji ponudbi za nakup slovenskega Mercatorja ponudil 105 evrov za delnico in dokapitalizacijo, je včeraj poročala RTV Slovenija (RTVS). Po informacijah RTVS naj bi Hrvati podrobnosti slovenskim prodajalcem predstavili na sestanku na Dunaju v petek, a so v Agrokorju za STA popoldne dejali, da ta informacija ni točna.

Če bi obveljala pogodba iz lanskega junija, bi prodajalci za približno 53-odstotni delež Mercatorja ob dogovorjeni ceni 120 evrov zbrali dobrih 250 milijonov, ob novi ponudbi, torej 105 evrov za delnico, pa 220 milijonov evrov, kar je 30 milijonov evrov manj, je poročala TV Slovenija.

Agrokor naj bi po podatkih RTVS zadnjo ponudbo prodajalcem predstavil v petek na Dunaju, a so v koncernu to informacijo za STA označili kot netočno.

Viri blizu skupine so medtem za Radio Slovenija povedali, da bi se moral sestanek zgoditi že v četrtek, da pa je bil zaradi logističnih težav prestavljen na petek. Na njem naj bi namreč sodelovali najpomembnejši menedžerji bank upnic in prodajalcev Mercatorja, njihove termine pa naj bi bilo težko uskladiti.

Agrokor naj bi na tem sestanku po navedbah Radia Slovenija predstavil tudi eno od mednarodnih finančnih institucij, ki bi financirala nakup. Obstajala naj bi celo možnost, da bi ta institucija izpeljala dokapitalizacijo. Končna višina dokapitalizacije naj sicer še ne bi bila dogovorjena.

Prav ta sestanek naj bi bil odločilen za usodo posla. Če dogovor ne bo dosežen, naj bi namreč prodaja propadla.

V Agrokorju po navedbah Radia Slovenija kljub temu računajo, da bi 105 evrov za delnico lahko zadovoljilo prodajalce. A ker je cena za delnico 15 evrov nižja, bi moralo spremembo za sklenitev posla podpreti 75 odstotkov članov prodajnega konzorcija.

Poleg tega bi morali upravi Nove Ljubljanske banke (NLB) in Pivovarne Laško dovoljenje za sklenitev takega posla iskati tudi pri nadzornih svetih.

Z najnovejšo ponudbo bi sicer največ izgubila Pivovarna Laško, kjer so za STA v zvezi z zadnjim dogajanjem dejali le, da imajo veljavno podpisano pogodbo in da se bodo udeleževali sestankov konzorcija, če bodo povabljeni.

Kot je iz neuradnih virov izvedela TV Slovenija, pa Laščani v nobenem primeru ne bodo pristali na ceno, nižjo od 120 evrov, saj morajo vsako spremembo že dogovorjene pogodbe potrditi nadzorna sveta Laškega in Uniona ter skupščina Uniona.

Pritiski bank, da bi Laščani pristali na novo ponudbo Agrokorja po ceni 105 evrov za delnico, naj bi bili medtem velikanski. V igri naj bi bile namreč tudi večmilijonske provizije.

Gordijski vozel lahko zdaj preseka država, ki je posredno prek bank postala največja lastnica Mercatorja. Poleg deležev bank v Mercatorju je prek slabe banke zdaj tudi skoraj četrtinska lastnica Laškega, je izpostavila TV Slovenija.

V kabinetu predsednice vlade so medtem za nacionalno televizijo izpostavili, da Mercatorja ne prodaja premierka Alenka Bratušek, temveč banke in podjetja. Stališče premierke je, da se morajo podpisani dogovori spoštovati in da spreminjanje pravil igre ni dobra osnova za korektno izpeljan posel, so pojasnili.

V zvezi z informacijami TV Slovenija, da naj bi si za posel, kljub temu da so ga zaradi preiskav nadzorniki izločili iz postopka, še naprej neformalno prizadeval predsednik uprave NLB Janko Medja, so v kabinetu predsednice vlade menili, da mora nadzorni svet to odločitev spremljati tudi v praksi. Če pa predsednik uprave kljub temu krši sklepe, mora nadzorni svet ukrepati, so pristavili.