Revija Reporter
Slovenija

Začetek zbiranja podpisov za kandidaturo na EU volitvah

STA

24. feb. 2014 9:37 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Državna volilna komisija bo v skladu z odlokom o razpisu volitev v Evropski parlament z današnjim dnem lahko tudi formalno začela z vsemi pripravami in postopki, ki so povezani z izvedbo volitev. Posamezniki oz. stranke lahko od danes vlagajo kandidature, volivke in volivci pa lahko na upravnih enotah kandidatom oz. listam dajejo podpise podpore.

Državna volilna komisija (DVK) je s pripravami za izvedbo evropskih volitev sicer že začela, saj je na zadnji seji sprejela ustrezno navodilo in obrazce za dajanje podpore volivcev in poslancev k predlaganim listam kandidatom. Prav tako je služba DVK že izvedla vse postopke javnega naročanja, ki so potrebni za izvedbo volitev, so za STA pojasnili na DVK.

Rokovnik za izvedbo volilnih opravil, navodilo za delo okrajnih volilnih komisij in volilnih komisij volilnih enot, sklep o določitvi uradne prazne glasovnice ter sklep o določitvi oblike in vsebine glasovnice za izvedbo volitev pa bo DVK sprejela v torek. V nadaljevanju bodo med drugim sprejeli še navodilo za delo volilnih odborov in sklep o določitvi volišč na diplomatsko-konzularnih predstavništvih.

Volivci, vključno s poslanci DZ, bodo podpise podpore kandidatom oz. kandidatnim listam lahko dali vse do 25. aprila, ko se izteče rok za vložitev kandidatur na DVK in se bo predvidoma tudi uradno začela volilna kampanja.

Strankarske liste kandidatov morajo biti podprte s podpisi najmanj štirih poslancev ali najmanj tisoč volivcev. Za vložitev skupne liste dveh ali več političnih strank pa se zahteva podpora najmanj šestih poslancev ali najmanj 1500 volivcev. Kandidatno listo lahko vložijo tudi volivci, in sicer z najmanj 3000 podpisi.

Na letošnjih volitvah, 25. maja, bodo volivke in volivci v Sloveniji izbirali osem poslank oz. poslancev, ki bodo slovenski predstavniki v Evropskem parlamentu v novem petletnem mandatu.

V Evropski parlament si želi vsaj 16 strank, društev ali posameznikov, obenem pa se tri mesece pred volitvami kažejo možnosti povezovanj. O skupni listi se pogovarjata NSi in SLS, potekajo tudi pogovori o morebitnem sodelovanju strank, ki sodijo v Alde: PS, DL, LDS in Zares. Na volitve si želi tudi več drugih zunajparlamentarnih strank.