nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

gabriela doncic 24 Ekipa24.si

Uau! Luka Dončić pokazal izjemno darilo, ki ga ...

Tudi Brad Pitt je obupal .. Odkrito.si

Koga briga Barbariga?!

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Začenja se obravnava tožbe Rupla zaradi prisilne upokojitve

Deli na:
Začenja se obravnava tožbe Rupla zaradi prisilne upokojitve

Foto: Bobo

Na ljubljanskem delovnem in socialnem sodišču se bo v četrtek začela obravnava v tožbi nekdanjega zunanjega ministra Dimitrija Rupla zaradi prenehanja delovnega razmerja na zunanjem ministrstvu konec lanskega julija, ker je izpolnil pogoje za upokojitev. Rupel je tedaj prisilno upokojitev označil za dejanje politične čistke.

Rupel je bil nazadnje generalni konzul v Trstu, s tega položaja pa se je moral predčasno posloviti, ker je, kot je utemeljil aktualni zunanji minister Karl Erjavec, izpolnil oba pogoja za upokojitev - tako delovno dobo kot starost. Zakon o uravnoteženju javnih financ (Zujf) pa da v takem primeru določa obvezno upokojitev oz. prenehanje delovnega razmerja zaposlenim v državnih organih oz. javnem sektorju. Pogodba mu je tako potekla 31. julija lani.

Prvi zunanji minister Slovenije Rupel je sicer opozarjal, da Zujf relativizira obvezno upokojevanje, če se delodajalec in javni uslužbenec za zagotovitev nemotenega delovnega procesa dogovorita za nadaljevanje delovnega razmerja, poleg tega pa da Zujf kot pogoj za upokojitev omenja le starost. Prav tako je opozarjal, da bi mu mandat na položaju generalnega konzula potekel šele 6. aprila letos.

V potezi Erjavca zato Rupel vidi dejanje politične čistke, "izbrisa in lustracije" proti enemu glavnih osamosvojiteljev Slovenije. To je utemeljeval tudi s trditvami, da je prisilna upokojitev doletela le njega, ne pa tudi desetih diplomatov, ki so službovali še v bivši Jugoslaviji in ki naj bi prav tako že izpolnjevali pogoje za upokojitev.

Erjavec je doslej vse trditve in pritožbe Rupla zavrnil. Kot je utemeljil, bi se Ruplu delovno razmerje sicer res lahko podaljšalo, a le v primeru, da ne bi bilo drugega ustreznega diplomata, ki bi prevzel njegovo delo. "Na ministrstvu pa imamo še zadosti drugih diplomatov in če nekdo izpolnjuje oba pogoja za upokojitev, je prav, da gre v pokoj, zlasti zato, ker imamo vrsto mladih, ki imajo vse izkušnje in znanja, pa nimajo stalnega delovnega razmerja," je lani ob izteku Ruplovega delovnega razmerja opozoril Erjavec.

Rupla je nato decembra na položaju generalnega konzula v Trstu zamenjala Ingrid Sergaš, ki je v preteklosti že službovala na slovenskem veleposlaništvu v Rimu. V času prve vlade Janeza Janše je bila že imenovana na položaj generalne konzulke v Trstu, a je vlada Boruta Pahorja nato to odločitev razveljavila, ker da ni delovala dve leti v notranji službi pred ponovnim odhodom v tujino.