Po dosedanjih volitvah je do imenovanja vlade prišlo po dveh ali treh mesecih, zato SDS, ki je tovrstne spremembe predlagala že v prejšnjem mandatu, predlaga poenostavitev postopkov. Prav tako je po njihovem mnenju treba okrepiti vlogo mandatarja, ki je odgovoren za pripravo programa dela vlade in izbor ministrske ekipe.
Zaslišanja kandidatov za ministre v DZ so v veliki meri nepotrebna in predstavljajo le dodaten teden zamude pri oblikovanju vlade, ocenjujejo v SDS. Prepričani so, da njihov predlog skrajšuje čas "praznega teka" pri imenovanju vlade, saj so "škodljive posledice ohranjanja takšnega stanja prevelike in tudi nepotrebne".
Ustavna komisija po poslovniku DZ sprejme predlog sklepa, da se začne postopek za spremembo ustave, z dvotretjinsko večino glasov navzočih članov. Če ustavna komisija ne sprejme takega sklepa, o tem pripravi poročilo za sejo državnega zbora. Če sklep sprejme, opravi razpravo o osnutku ustavnega zakona. Predlog ustavnega zakona pa ustavna komisija sprejme z dvotretjinsko večino glasov vseh svojih članov.
Začatek postopka za ustavne spremembe glede imenovanja vlade
12. jun. 2019 6:50 Osveženo: 6:51 / 12. 6. 2019
Ustavna komisija, ki bo danes zasedala prvič v tem sklicu, bo razpravljala o predlogu SDS za začetek postopka za spremembe ustave, s katerimi bi poenostavili postopek imenovanja vlade. V SDS predlagajo, da bi novo vlado namesto po dvofaznem postopku imenovali po enofaznem postopku in tako vlado dobili prej kot po vsakih dosedanjih volitvah.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke